لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۳

عربستان سعودی میزبان زائران حج از ۱۸۳ ملیت در جهان


عربستان سعودی میزبان زائران حج از ۱۸۳ ملیت در جهان
عربستان سعودی میزبان زائران حج از ۱۸۳ ملیت در جهان

مقام های عربستان سعودی می گویند امسال بیش از دو میلیون و پانصد هزار مسلمان در مکه، که برای مسلمانان خانه خداست، بخشی از آیین مذهبی سالانه حج را در این زادگاه پیامبر اسلام برگزار کردند. مکه روز یکشنبه، در عین حال شاهد برگزاری مراسم عید قربان بود که بخشی دیگر از این آیین لازم الاجرا در اسلام برای هر مسلمان برخوردار از امکانات جسمی و مالی است.

شاهزاده نایف ولیعهد عربستان سعودی می گوید تا روز جمعه یک میلیون و هشتصد هزار زایر معرف ۱۸۳ ملیت از نقاط مختلف جهان وارد آن کشور پادشاهی شده بودند، که حد نصابی جدید محسوب می شود. این زایران امروز (یکشنبه) در جریان برگزاری مناسک حج، که یکی ازستون های پنجگانه اصلی اسلام است، به هزاران مسلمان اهل عربستان سعودی ملحق شدند.

اغلب زایران خانه خدا همچنین از مدینه در مجاورت مکه نیز دیدن می کنند، که پیامبر اسلام در آنجا به خاک سپرده شده است. جمع شدن در کوه عرفه، جایی که گفته می شود پیامبر اسلام آخرین موعظه خود را در آنجا انجام داد، یکی دیگر از آیین های حج است.

برگزاری این بزرگترین تجمع سالانه برای عربستان سعودی از نظر ایمنی ، چالش برانگیز است. این کشور نفت خیز برای جلوگیری از بروز حوادث مرگبار، از جمله لگد مال شدن افراد در وقایع ناشی از بروز وحشت در میان جمعیت، میلیاردها دلار خرج کرده است. بیست و یک سال پیش ۱۴۲۶ زایر در جریان یکی از این حوادث، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG