لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

نشست سران شورای همکاری خليج فارس برگزار شد


عکس آرشیوی از سی و چهارمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در کویت - دی ماه ۱۳۹۲
عکس آرشیوی از سی و چهارمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در کویت - دی ماه ۱۳۹۲

نشست سران شورای همکاری خليج فارس روز سه‌شنبه با حضور فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، در شهر ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار شد.

آقای اولاند نخستين رهبر يک کشور غربی است که در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شرکت می‌کند و در سخنانی بر حمايت پاریس از کشورهای عضو شورا تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پادشاه عربستان در مراسم افتتاحیه این نشست بر لزوم مقابله با «تهدید خارجی» که می‌خواهد کنترل خود در منطقه را افزایش دهد و هژمونی خود را بر کشورهای منطقه تحمیل کند، تاکید کرد.

ملک سلمان نامی از این «تهدید خارجی» نبرد، اما اشاره او ظاهرا به ایران، رقیب سنتی عربستان است، که اخیرا در حوزه‌های مختلفی در منطقه، از جمله بحران سوریه و یمن، اختلاف نظرهای عمده‌ای با ریاض دارد.

عربستان، کويت، قطر، امارات متحده عربی، بحرين و عمان شش کشور عضو شورای همکاری خليج فارس هستند، که سران این کشورها در نشست امروز درباره مسائل مهم منطقه‌ای، و نیز توافق احتمالی هسته‌ای غرب با ايران گفتگو کردند.

سران کشورهای عضو این شورا، قرار است در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته آینده (۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه) در کمپ دیوید در شمال غرب واشنگتن، با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار کنند.

این در حالی است که پیش از آن، جان کری وزیر خارجه آمریکا برای گفتگو با مقامات عربستان درباره «مسایل امنیتی مرتبط با خاورمیانه» در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری به ریاض خواهد رفت.

آقای کری سپس به پاریس خواهد رفت تا در نشست وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس شرکت کند.

XS
SM
MD
LG