لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

عربستان: ایران به دخالت در امور منطقه پایان دهد


عربستان سعودی روز دوشنبه و در آستانه اجلاس شورای همکاریهای شش کشور خلیج فارس(جی سی سی) از ایران خواست تا به دخالت در امور کشورهای خلیج فارس و گسترش فتنه در منطقه پایان دهد. تهران این اتهامات را تکذیب می کند.

این سخنان که توسط شاهزاده الفیصل وزیر امورخارجه عربستان ایراد شد، در پی اتهامات مشابهی است که ریاض بارها در گذشته علیه ایران عنوان کرده است. کنفرانس شورای همکاری های خلیج فارس بعد از ظهر روز دوشنبه در بحرین آغاز بکار کرد.

الفیصل در بخش دیگری از سخنان خود که در روزنامه الحیات منتشر شده است گفت: دخالت در امور کشور همسایه برای ایجاد فتنه غیر قابل قبول است. روزنامه الحیات که وابسته به دولت عربستان است در لندن منتشر می شود.

شورای همکاریهای خلیج فارس متشکل از عربستان سعودی، قطر، کویت، بحرین، عمان و امارات متحده عربی است که همگی از کشورهای تولید کننده نفت اند.

گرچه اتهامات اخیر عربستان سعودی علیه ایران به توضیحات بیشتری اشاره نکرده، اما شکایت عمده کشورهای منطقه همواره به گفته آنان دخالت ایران در امور بحرین بوده است.

جنبش های هوادار دموکراسی در بحرین که از سوی شیعیان این کشور سازمان یافته از سال گذشته میلادی آغاز شد. اکثریت جمعیت بحرین را شیعیان تشکیل میدهد.
پس از گسترش جریانات دموکراسی خواهی، حاکمان سنی بحرین از عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای فرونشاندن اعتراضات شیعیان در خواست کمک کردند
XS
SM
MD
LG