لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۷

مقامات نظامی شورای همکاری خلیج فارس: حملات به آرامکو با استفاده از حریم هوایی این شورا صورت گرفت


تصویر ماهواره ای از آسیب های وارد شده به تاسیسات آرامکو - آرشیو
تصویر ماهواره ای از آسیب های وارد شده به تاسیسات آرامکو - آرشیو

مقامات ارشد نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، روز پنجشنبه ۱۱ مهر، به درخواست عربستان سعودی تشکیل جلسه دادند.

به گزارش رویترز، مقامات نظامی حاضر در این جلسه «استفاده از حریم هوایی برخی از اعضای» این شورا برای حمله ماه سپتامبر به تاسیسات شرکت نفتی سعودی آرامکو را محکوم کردند.

در بیانیه ای که در این رابطه پس از برگزاری نشست منتشر شد، آمده است که اعضای این شورا حملات به عربستان، حملات به نفتکش ها، تهدید آزادی کشتیرانی، و نقض حریم هوایی برخی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس برای حمله به عربستان را محکوم کردند.

رهبران نظامی شرکت کننده در جلسه شورای همکاری خلیج فارس، همچنین خواستار تلاش های واحد قوای نظامی خود شدند و بر حمایت از اقدامات عربستان و دیگر اعضای شورا برای دفاع از قلمروی خود، حمایت کردند.

رویترز می گوید چنین بیانیه ای، روایت واشنگتن از حمله به تاسیسات آرامکو را تقویت می کند، چرا که سند عبور موشک ها و پهپادها از حریم هوایی یکی از همسایگان عربستان در شرق، می تواند ثابت کند موشک ها و پهپادها از یمن و یا جنوب پرواز نکرده بود.

عربستان و آمریکا می‌گویند ایران در این حملات دست داشته است و حملات کار حوثی ها نبوده است.

روز شنبه ۲۳ شهریور ماه، دو مرکز نفتی عربستان سعودی مورد حملات پهپادی و موشکی قرار گرفت. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG