لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

ما شما را گمراه کردیم: چگونه سعودی ها درباره تامین مالی تروریسم شفاف سازی می کنند


خلاصه مقاله‌ای از زلمای خلیل زاد در پولیتیکو

در سفر اخیر خود به ریاض از ملک سلمان، ولیعهد نایف، جانشین ولیعهد محمد بن سلمان و چند وزیر دیگر سعودی شنیدم که آن ها بر خلاف گذشته مسولیت حمایت از افراط گرایی را بر عهده می گیرند و می گویند: "ما شما را گمراه کردیم."

مقامات سعودی می گویند حمایت های شان از افراطیون عمدتا در راستای مقابله با اتحاد جماهیر شوروی سابق و در همراهی با سیاست های آمریکا بوده است و نمونه آن در افغانستان موفق عمل کرد. این سیاست بعدتر برای مقابله با جنبش شیعه مورد حمایت ایران در رقابتی ژئوپولتیک بین ایران و عربستان در پیش گرفته شد.

اما با گذشت زمان، این حمایت ها به صورت تهدیدی جدی علیه خود سعودی ها و غرب در آمده است.

مقامات عربستان می گویند نمی خواستند بعد از یازدهم سپتامبر مسولیت هیولایی را که خود پدید آورده بودند بپذیرند، زیرا ترس داشتند که آمریکا رهایشان کند و به چشم دشمن به آن ها نگاه کند.

ولی این سیاست جدید تا کجا پیش خواهد رفت؟ پرسش های فراوانی در این باره وجود دارد که آیا گروه های سنی افراطی چون جبهه النصرت در سوریه همچنان از حمایت های مالی سعودی ها برخوردار می شوند یا نه.

سعودی ها می گویند افراط گرایان و ایران دو تهدید عمده علیه رویکرد جدیدشان برای اجرای یک رفورم اقتصادی فراگیر در عربستان هستند.

آیا با وجود تغییرات اندک سیاسی در عربستان که به طور خودکامه توسط آل سعود اداره می شود، امیدی به توفیق این سیاست جدید وجود دارد؟

با وجود تمام تردیدها، اگر عربستان موفق به انجام این رفورم گسترده شود، احتمالا قدرتمندتر از گذشته ظاهر خواهد شد و نقشی بزرگتر در تحولات منطقه ای و در ایجاد تعادل در برابر ایران ایفا خواهد کرد. منطقه و جهان به عربستان به عنوان الگویی برای دیگر کشورهای عرب سنی نگاه می کنند و چشم امید به موفقیت شان دارند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG