لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

محکومیت متهمان پرونده تروریستی در عربستان


آرشیو
آرشیو
یک دادگاه در عربستان سعودی ۱۳ مرد را از یک تا ده سال به اتهام کمک و تامین منابع مالی شبه نظامیان در خارج، توطئه در داخل عربستان، و پناه دادن به افراد تحت تعقیب به حبس محکوم کرد.

به گزارش رویترز، خبرگزاری دولتی عربستان روز دوشنبه گزارش داد که دادگاه این حکم را روز یکشنبه صادر کرده است.

دیگر اتهامات محکومان شامل پول شویی، رشوه و داشتن اسلحه های غیرقانونی بوده است. آنان پس از پایان محکومیت به حکم دادگاه با ممنوعیت سفر مواجه می شوند. بر اساس این گزارش ۷ متهم دیگر از اتهامات خود تبرئه شدند.

دادگاه های سعودی در ماه های اخیر صدها نفر از متهمان به عضویت در گروه های شبه نظامی را به زندان محکوم کرده اند. دادگاه های سعودی تلاش می کنند به پرونده های عقب افتاده بسیاری در ارتباط با یک کمپین شبه نظامیان که جان صدها نفر را در دهه گذشته گرفت، رسیدگی کنند.

نیروهای امنیتی سعودی هزاران نفر را پس از آغاز بمبگذاری ها و تیراندازی های سال ۲۰۰۳ دستگیر کردند. آنان به جرائم امنیتی از جمله پیوستن به گروه های شبه نظامی در عراق و افغانستان متهم شدند.

گروه های حقوق بشری سعودی و بین المللی دولت عربستان را متهم می کنند که از سرکوب شبه نظامیان برای بازداشت معترضان صلح جو نیز استفاده می کند. مقامات این امر را رد می کنند.

در ماه فوریه ملک عبدالله در فرمانی سلطنتی حکم داد هر فرد سعودی که به قصد مبارزه به خارج سفر کند با محکومیت ۳ سال تا ۲۰ سال حبس روبرو می شود و هر کس که از گروه هایی که دولت آنها را افراطی قملداد کند حمایت مادی یا معنوی کند به ۵ تا ۳۰ سال حبس محکوم می شود.

دولت عربستان نگران است جنگ داخلی سوریه که بسیاری از نیروهای مخالف دولت را شبه نظامیان اسلامگرا تشکیل می دهند و سرکوب گروه اخوان المسلمین در مصر باعث رشد تندروها در عربستان شود.

عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت جهان حامی مطرح شورش علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و مدافع حاکمان ارتشی مصر است.
XS
SM
MD
LG