لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

پس از چند دهه نخستین سالن سینما در عربستان سعودی با فیلم «پلنگ سیاه» گشایش یافت


سینما دوستان عربستان سعودی طی دهه ها برای دیدن فیلم می بایست به بحرین، امارات یا کویت و کشورها ی دیگر می رفتند چون در کشورشان سینما وجود نداشت.

این وضعیت از چهارشنبه شب تغییر کرد. پس از سی سال سینمای لوکس AMC در ریاض، پایتخت عربستان، درهای خود را به روی فیلم دوستان با پخش فیلم «پلنگ سیاه» گشود و علت انتخاب این فیلم آن بود که با موازین اسلامی مغایرتی نداشت و تنها یک دقیقه از فیلم سانسور شد.

مقام های بلندپایه حکومتی، دست کم یک عضو خاندان پادشاهی و دست اندرکاران سینما به روی فرش قرمز رفتند، عکس سلفی گرفتند، خوراکی خریدند و مقابل پرده پهن سینما به تماشای فیلم نشستند. آدام آرون، مدیر شرکت «ای ام سی» با خوشامد گفتن به حاضران گفت این یک روز تاریخی برای کشور است.

گشایش سینما در یکی از محافظه کارترین کشورهای عرب اسلامی بخشی از اصلاحات گسترده محمد بن سلمان ولیعهد ۳۲ ساله کشور است که در نظر دارد اقتصاد کشورش را از حالت تک محصولی متکی به صادرات نفت بیرون آورد و از فشارهای اجتماعی تحمیل شده بر جمعیت ۳۲ میلیونی کشور بکاهد.

از دهه ۱۹۸۰ که مقررات سخت اسلامی بر این کشور تحمیل شد و هر نوع سرگرمی از جمله سینماکه زن و مرد را زیر یک سقف جمع می کرد ممنوع اعلام شد، تنها سینمای فعال کشور یک سالن سینمای «آیمکس» بود که در یک مرکز علمی به نمایش فیلم های آموزشی می پرداخت.

قرار است پروانه ساخت سینماهای بیشتری در سراسر کشور در آینده صادر شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG