لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

در حمله انتحاری در مرز عربستان و عراق دو مرزبان سعودی کشته شدند


یک خودروی متعلق به نیروهای مرزبانی عربستان سعودی در حال گشت زنی در کنار مرزهای مشترک با عراق
یک خودروی متعلق به نیروهای مرزبانی عربستان سعودی در حال گشت زنی در کنار مرزهای مشترک با عراق

در اثر تیراندازی و حمله یک بمب‌گذار انتحاری در مرز عربستان سعودی در نزدیکی عراق، دو مامور مرزی سعودی جان خود را از دست دادند و یک نفر نیز زخمی شد.

وزارت کشور عربستان سعودی حمله اوایل صبح دوشنبه را حمله «عناصر تروریستی» خواند که با حمله یک بمب‌گذار انتحاری آغاز شد و مهاجمان سپس به سوی ماموران مرزی تیراندازی کردند.

به گفته مقام‌های سعودی ماموران مرزی در واکنش اقدام به تیراندازی کردند، که طی آن بمب‌گذار انتحاری کشته شد. خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت کشور عربستان سعودی گفت یکی از کشته شدگان، ژنرال البلاوی رئیس پست مرزی منطقه بود.

وزارت کشور عربستان سعودی به تعداد مهاجمان در این حمله که ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه بامداد به وقت محلی رخ داد، اشاره نکرده و هنوز هیچ شخصی یا گروهی مسئولیت این حمله – که در منطقه دور افتاده مرزی در شهر عرعر، در نزدیکی مرز استان انبار در عراق رخ داد – را به عهده نگرفته است.

با این حال، تحلیلگران این حمله را نخستین حمله هدفمند از سوی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) علیه عربستان سعودی می دانند. استان انبار صحنه جنگ بین پیکارجویان گروه افراطی سنی داعش با شبه‌نظامیان شیعه است که با ایران، رقیب عربستان سعودی، همکاری می‌کنند.

به گفته مصطفی علانی تحلیلگر عراقی در مسائل امنیتی که روابط نزدیک با وزارت کشور عربستان سعودی دارد، حمله روز دوشنبه از سوی گروه داعش صورت گرفته است.

عربستان سعودی در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در حمله‌های هوایی علیه مواضع داعش در سوریه شرکت کرده است.

آمریکا و عربستان سعودی، به همراه اردن، بحرین و امارات متحده عربی، از ماه سپتامبر گذشته بیش از ۶۰۰ حمله هوایی علیه مواضع داعش در سوریه انجام داده‌اند.

گروه داعش، عربستان سعودی را به علت رابطه با غرب، «خائن به اسلام» خوانده است، که باید علیه آن، همچون اقلیت شیعه و خارجیان، جنگید.

گفته می‌شود در گذشته نیز، حملاتی در طول مرزهای ۸۰۰ کیلومتری عربستان سعودی و عراق صورت گرفته است، اما حملات هدفمند به نیروهای امنیتی کم‌سابقه است.

عربستان سعودی پس از تصرف مناطق وسیعی از خاک عراق توسط داعش در ماه ژوئیه سال گذشته، حفاظت مرزی در مرز با عراق را تقویت کرده است.

ریاض همچنین ماه گذشته، ۱۳۵ نفر را به اتهام توطئه برای «خرابکاری، قاچاق اسلحه و جمع آوری کمک های مالی برای گروه های تروریستی» بازادشت کرد.

XS
SM
MD
LG