لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۱

شاهزاده اصلاح طلب سعودی در ۸۷ سالگی درگذشت؛ موسس مدارس دخترانه عربستان


«طلال بن عبدالعزیز» در ۸۷ سالگی درگذشت.

طلال بن عبدالعزیز، برادر بزرگ ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

دربار عربستان سعودی اعلام کرد که شنبه شب اول دی، طلال بن عبدالعزیز، شاهزاده اصلاح طلب و طرفدار حقوق زنان، به دنبال یک دوره بیماری از دنیا رفت. عبدالعزیز فرزند طلال نیز در توئیتر خبر درگذشت پدر خود را اعلام کرد.

طلال از فرزندان عبدالعزیز، بنیانگذار دودمان پادشاهی عربستان سعودی، بود. پس از درگذشت عبدالعزیز، فرزندان وی یکی پس از دیگری به پادشاهی این کشور نفت‌خیز رسیدند و اکنون ملک سلمان، برادر کوچکتر طلال، پادشاه کشور است.

طلال پدر ولید، سرمایه‌دار بزرگ سعودی، است. او در سالهای دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ وزیر ارتباطات و وزیر اقتصاد بود. او در آن سالها نخستین مدرسه دخترانه را در کشور بنا نهاد. تا آن زمان زنان و دختران این کشور به آموزش عمومی دسترسی نداشتند.

او در مقام وزیر اقتصاد با تشکیل گروهی از شاهزادگان اصلاح طلب به نام «جنبش شاهزادگان»، خواستار تدوین قانون اساسی و مهار کردن قدرت پادشاه شد. پس از آن نیز در قاهره و بیروت گروههایی را به هواداری از جمال عبدالناصر، رئیس جمهوری مصر، ایجاد کرد. ناصر در آن زمان از دشمنان دودمان پادشاهی سعودی بود و به همین سبب دربار سعودی، تابعیت کشور سعودی را از طلال سلب و اموال او را مصادره کرد.

در پی اختلاف افتادن میان طلال و ناصر، ملک فیصل برادر او که به تازگی پادشاه شده بود به طلال اجازه داد به کشور بازگردد. طلال تا سال ۲۰۱۱ عضو «شورای بیعت» بود؛ شورای قدرتمندی که پس از برگزیده شدن پادشاه آینده با او بیعت وفاداری می‌کند.

در سالهای اخیر، پس از آنکه به جای وی، محمد بن سلمان به ولیعهدی برگزیده شد، طلال این شورا را ترک گفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG