لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

عربستان سعودی از بازگشت به ظرفیت کامل تولید تا کمتر از دو هفته دیگر خبر داد


وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرد که بیش از نیمی از تولید نفت خام کشورش که در حملات اخیر از چرخه خارج شده بود، با ترمیم خسارات تا اواخر ماه جاری میلادی قابل عرضه است.

به گزارش آسوشیتدپرس، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان که روز سه شنبه ۲۶ شهریور با خبرنگاران سخن می گفت با بیان اینکه ظرفیت از دست رفته تولید نفت این کشور کمتر از دو هفته دیگر در مراکزی که هدف قرار گرفتند بازیابی خواهد شد، عملکرد شرکت آرامکو در بازیابی و ترمیم خسارات حمله روز شنبه را ستود.

حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، حدود ۵.۷ میلیون بشکه از تولید روزانه این کشور کاست. پیشتر یک منبع آگاه به رویترز اعلام کرده بود که بازگشت به ظرفیت کامل تولید نفت ممکن است «هفته‌ها» طول بکشد.

البته یک منبع آگاه صنعتی نیز به آسوشیتدپرس گفت که صادرات نفت عربستان سعودی هفته جاری به روال عادی خود باز می گردد چون این کشور از مخازن بزرگ خود نفت برداشت می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا نیز در واکنش به حملات اخیر به پالایشگاه‌های عربستان سعودی و احتمال بالا رفتن قیمت نفت، «اجازه استفاده از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را در صورت نیاز» صادر کرده است تا «اگر لازم شد به اندازه کافی وارد بازار شود.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG