لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

۹ ساعت تحقیق ترکیه در کنسولگری عربستان؛ «احتمالا» خاشقچی در کنسولگری کشته شد


بعد از توافق رهبران عربستان و ترکیه، تیم تحقیق مشترک روز سه شنبه در کنسولگری عربستان در استانبول حضور یافت.
بعد از توافق رهبران عربستان و ترکیه، تیم تحقیق مشترک روز سه شنبه در کنسولگری عربستان در استانبول حضور یافت.

تیم تحقیقات ترکیه و عربستان روز سه شنبه نه ساعت در کنسولگری عربستان حضور یافتند. همزمان خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشت یک مقام بلندپایه ترکیه گفته که شواهد قطعی از قتل خاشقجی در جستجوی شان در کنسولگری عربستان سعودی پیدا شده است.

رسانه های ترکیه از پایان بررسی های تیم تحقیقاتی مشترک ترکیه و عربستان در ساعت ۴.۲۵ صبح ۲۴ مهرماه پس از ۹ ساعت بازرسی در کنسولگری عربستان در استانبول خبر دادند.

بر اساس گزارش ها، این تیم ها داخل ساختمان کنسولگری را با نورهای «لومینول» برای پیدا کردن «دی ان ای» این روزنامه نگار بررسی کردند و باغچه و پشت بام کنسولگری عربستان را نیز مورد جستجو قرار دادند اما تصاویری نیز منتشر شده است که ورود نیروهای نظافتچی را ساعاتی قبل از آمدن تیم تحقیقاتی به کنسولگری عربستان در استانبول نشان می دهد.

تیم تحقیقاتی عربستان پیش از حضور در کنسولگری با پلیس امنیت استانبول دیدار داشت و با چهار خودرو متشکل از ۹ نفر، دو ساعت زودتر از تیم تحقیقات ترکیه وارد کنسولگری شد. این در حالی بود که در اطراف کنسولگری از ساعت ها قبل نوار امنیتی کشیده شده بود و رسانه ها اجازه ورود نداشتند.

اسوشیتدپرس نوشت که مقام های رسمی هنوز جزئیاتی فاش نکرده اند.

خبرگزاری سی‌ان‌ان ترکیه درباره جزییات این جستجوها نوشت «نور تمام اتاق های طبقه بالای ساختمان کنسولگری خاموش بود و از خارج از ساختمان نورهای آبی از پنجره ها دیده می شد.»

اما روزنامه «صباح» ترکیه که یک رسانه دولتی است و در رابطه با حادثه «جمال خاشقجی» مدارکی را نیز منتشر کرده است، در مطلبی سناریو قتل این روزنامه نگار منتقد عربستانی را بار دیگر مطرح کرد و نوشت که تیم تحقیقاتی پس از گذشت ۱۳ روز توانست وارد کنسولگری عربستان شود و حتی با اتمام بررسی ها هنوز هیچگونه توضیحی به رسانه ها داده نشده است.

این روزنامه که پیش از این از ماجرای ورود پنهانی دو جت با ۱۵ سرنشین از عربستان به ترکیه خبر داده بود، این بار هم نوشت که با توجه به اطلاعات بدست آمده مشخص است که این حادثه کار یک تیم اطلاعاتی حرفه ای بوده است اما فقط اقدام هوشمندانه «جمال خاشقجی» این برنامه ریزی ها را بهم ریخت. آن ها همه چیز را حساب کرده بودند اما نامزد این روزنامه نگار را که بیرون از کنسولگری انتظارش را می کشید، در برنامه ریزی خود نگنجانده بودند.

روزنامه صباح به نقل از «نظیف کارامان»، رییس بخش اطلاعات روزنامه «صباح» ترکیه نوشت که«جمال خاشقجی» بسیار عاقلانه رفتار کرد و به نامزدش در بیرون از کنسولگری گفته بود که اگر بازنگشت موضوع را به دوستانش خبر دهد و این اقدام هوشمندانه خاشقجی نقشه عربستان سعودی را نقش بر آب کرد به طوری که تا به امروز دو هفته است که دنیا از این واقعه صحبت می کنند.

همچنین رسانه های ترکیه از بررسی محل اقامت سرکنسولگری عربستان در استانبول توسط این گروه تحقیقاتی تا ساعاتی دیگر خبر دادند.

دونالد ترامپ روز دوشنبه با انتشار توئیتی در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی مقیم آمریکا، گفت که مایک پمپئو را فورا برای گفتگو با ملک سلمان، پادشاه عربستان، به این کشور می فرستد.

وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه دیدارهایی با پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی داشت.

پرزیدنت ترامپ طی روزهای گذشته بارها گفته است که در صورت نقش عربستان سعودی در قتل احتمالی روزنامه نگار منتقد پادشاهی این کشور، با ریاض برخورد خواهد کرد.

برخی از قانونگذاران آمریکا از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات نیز اعلام کرده اند که کنگره در این زمینه ساکت نخواهد نشست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG