لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۲

یک مقام ارشد دولت سعودی: عربستان خواستار وقوع جنگ در منطقه نیست


وزیر مشاور در امورخارجه عربستان سعودی گفته است که کشورش به دنبال جلوگیری از جنگ در منطقه است اما در صورت وقوع با عزمی راسخ و با تمام قوا به آن واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت در یک کنفراس خبری گفته است که پادشاهی عربستان خواستار وقوع جنگ در منطقه نیست و وقوع چنین چیزی موضوعی را نیز دنبال نمی کند.

وزیر مشاور در امورخارجه عربستان گفته است که این کشور برای جلوگیری از جنگ هر کاری بتواند انجام می دهد و البته تاکید دارد که اگر طرف دیگر جنگ را انتخاب کند، پادشاهی سعودی با عزمی راسخ و با تمام قوا به آن واکنش نشان داده و از خود و منافعش دفاع خواهد کرد.

عادل الجبیر در عین حال تاکید کرده است که «در صورت ادامه حمله ایران، بی‌تفاوت نخواهیم بود.»

وزیر مشاور در امورخارجه عربستان همچنین با اعلام این که «اکنون توپ در زمین ایران است»، عنوان کرده این ایران است که در مورد حرکت بعدی تصمیم خواهد گرفت.

او در ادامه همچنین به یک نفت کش ایرانی که به دلیل مشکلات فنی پیام کمک ارسال کرده بود، اشاره کرده و گفته است که این نفت‌کش به عربستان انتقال داده شده و «توجهات و مراقبت‌های لازم» به خدمه آن‌ها ارائه شده است.

به گزارش رویترز، در این نفت‌کش ۲۴ خدمه ایرانی و دو خدمه آن نیز بنگلادشی بوده‌اند.

پس از بالا گرفتن تنش بین ایالات متحده و ایران، یکبار کشتی ها در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شد.

روز جمعه، خبرگزاری رویترز گزارش داد که شرکت بیمه نروژی معتقد است به احتمال زیاد سپاه پاسداران امکان حملات به نفتکش ها و کشتی های تجاری در نزدیکی بندر فجیره را فراهم کرده است.

عربستان سعودی و آمریکا به همراه تعدادی دیگر از کشورهای منطقه، دخالت های جمهوری اسلامی را عامل بی ثباتی در منطقه می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG