لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

وليعهد عربستان موضع تهران در برخورد با جزاير سه گانه را محکوم کرد


وليعهد عربستان موضع تهران در برخورد با جزاير سه گانه را محکوم کرد
وليعهد عربستان موضع تهران در برخورد با جزاير سه گانه را محکوم کرد

عربستان سعودی روز چهارشنبه مجدداً تأکيد کرد که هيچ گونه تهديدی را عليه تماميت ارضی امارت متحده عربی تحمل نخواهد کرد.

اين جديد ترين هشداری است که از زمان سفر اخير محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران به جزيره ابوموسی، عليه تهران مطرح شده و در حالی عنوان شده است که حساسيت زيادی در منطقه نسبت به دولت ايران در حال شکل گيري ست.

وليعهد عربستان سعودی گفت: «هر کدام از کشورهای منطقه کوچکترين آسيبی ببينند، انگار همه ما آسيب ديديم. بنابر اين من در اينجا بازهم موضع عربستان سعودی را تکرار می کنم. مسئله ای که از طرف يک کشور همسايه برای امارات متحده عربی پيش آمد، بی اعتنايی به حق قانونی و مشروع امارات در مورد سه جزيره ای که از طرف ايران اشغال شده، از نظر ما، محکوم و غير قابل قبول است.»

موج ديگری از اعتراضات ضد دولتی و تحت رهبری شيعيان در بحرين، يک سال بعد از اعزام سربازان عربستان سعودی و امارات برای سرکوب اين اعتراضات از نو پا گرفته است که اين جنبشها از ديد خانواده آل خليفه و ساير حکام اهل تسنن منطقه صرفاً ماهيت فرقه ای دارد و از جانب دولت شيعه ايران تحريک می شود.

وليعهد عربستان سعودی گفت: «ما تأکيد می کنيم که عربستان سعودی و ساير کشورهای عضو شورا با بحرين و امارات متحده عربی برای حفظ صيانت از تماميت ارضی و ثبات کشورشان در يک صف واحد قرار دارند و به امنيت خود به عنوان بخشی از امنيت کل شورا نگاه می کنند.»

سعود الفيصل، وزير امور خارجه عربستان سعودی نيز در يک سخنرانی گفت، کشورهای عربی حوزه خليج (فارس) در حال بررسی برنامه ای برای ايجاد يک وحدت سياسی در منطقه هستند.

XS
SM
MD
LG