لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۵

سفارت عربستان سعودی در مصر تعطیل شد


۲۴ آوریل- تظاهرکنندگان مصری در مقابل سفارتخانه عربستان سعودی در قاهره
۲۴ آوریل- تظاهرکنندگان مصری در مقابل سفارتخانه عربستان سعودی در قاهره

عربستان سعودی روز شنبه در پی بالاگرفتن اعتراض ها در قاهره، سفارتخانه خود را در مصر تعطیل کرد و سفیرش را به ریاض فراخواند.
از هفته قبل که یک وکیل مدافع و فعال حقوق بشر مصری به نام احمد الجیزاوی در عربستان سعودی بازداشت شد اختلاف میان دو کشور تشدید شده است. قطع رابطه دیپلماتیک ناگهانی میان ریاض و قاهره پس از آن روی داد که صدها تظاهرکننده مصری از چند روز قبل با تجمع در برابر سفارت عربستان سعودی خواهان آزادی الجیزاوی بودند.

به گفته بستگان این وکیل مصری و گروه های مدافع حقوق بشر، احمد الجیزاوی به سبب بی حرمتی به خانواده سلطنتی عربستان سعودی بازداشت شده است. مقام های رسمی در ریاض با رد این ادعا می گویند الجیزاوی قصد داشته مواد روانگردان وارد عربستان کند و به همین سبب دستگیر شده است.
از هنگام سقوط حکومت حسنی مبارک در مصر در بهمن ۱۳۸، حکومت عربستان سعودی نگران است که اتفاق مشابهی در این کشور نفت خیز روی دهد. ریاض همچنین از قدرت گرفتن گروه اخوان المسلمین در مصر ناراضی است و آن را عامل تقویت گروه های اپوزیسیون در کشورهای حاشیه خلیج فارس قلمداد می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، از آنجا که عربستان سعودی و مصر به عنوان اعضای بانفوذ اتحادیه عرب در حال حاضر برای حل موضوع پیچیده بحران سوریه در حال تلاش هستند قطع رابطه کامل قاهره و ریاض نامحتمل به نظر می رسد. با این حال، تشدید اختلاف ها میان عربستان سعودی و مصر نشان می دهد که نفوذ پیشین ریاض در کشورهای عرب رو به کاهش است.

پیشتر در سال ۱۹۷۹ و در پی امضای توافق صلح مصر با اسراییل، ریاض به نشانه اعتراض رابطه اش با قاهره را قطع کرد و ۸ سال بعد روابط دو طرف از سر گرفته شد.

XS
SM
MD
LG