لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

درخواست فعالان مدنی عربستان برای آزادی نویسنده زندانی این کشور


شماری از فعالان مدنی عربستان سعودی روز چهارشنبه خواهان آزادی تا یک نویسنده زندانی این کشور شدند.

این درخواست که به امضای ٥٠٠ تن رسیده از سلمان بن عبد العزیز، شاهزاده عربستان سعودی می خواهد ترکی الحمد، نویسنده این کشور را هر چه سریعتر و بدون قید و شرط آزاد کند.

ترکی الحمد بنا به دستور شاهزاده بن نایف عبدالعزیز، وزیر کشور عربستان به اتهام نوشتن متنی "توهین آمیز به اسلام" در توئیتر خود بازداشت شد. این نویسنده عربستانی در نوشته خود به شدت به اسلام گرایان رادیکال حمله کرده و از آنها را به "نئو نازیستها" تشبیه کرده است.

روشنفکران عربستان سعودی در نامه خود، دستگیری ترکی الحمد را "ناعادلانه، غیر قابل قبول و شرم آور" خواندند. در میان امضا کنندگان این نامه، منال الشریف و نجلا حریری، دو فعال زن عربستانی که مخالفت علنی خود را با ممنوعیت رانندگی زنان اعلام داشتند، دیده می شود.

در درخواست برای آزادی این نویسنده عربستانی همچنین آمده که بازداشت ترکی الحمد، " تخلفی آشکار" از منشور حقوق بشر و آزادی بیان است.

در ماه ژوئن گذشته هم، رئیف بداوی، یک فعال اینترنتی عربستان در شهر جده به اتهام "ارتداد" بازداشت شد. بداوی در وبسایت خود روز هفتم ماه مه را " روز لیبرالیسم" نام گذاری کرد و از مردم خواسته بود تا نسبت به "فضای خفقان" حاکم بر عربستان سعودی اعتراض کنند.

سازمان عفو بین الملل بازداشت بداوی را محکوم کرده است.
XS
SM
MD
LG