لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

مرگ ولیعهد عربستان آینده رهبری کشور را زیر سئوال می کشد


مرگ ولیعهد عربستان آینده رهبری کشور را زیر سئوال می کشد
مرگ ولیعهد عربستان آینده رهبری کشور را زیر سئوال می کشد

سلطان بن عبدالعزیر ولیعهد عربستان سعودی در اثر یک بیماری نامعلوم درگذشته است. او هنگام مرگ حدود ۸۰ سال داشت.
رسانه های سعودی مرگ ولیعهد را روز شنبه اعلام کردند و گفتند او «خارج از کشور در پی بیماری» در گذشت. خبرگزاری های غربی می گویند سلطان بن عبدالعزیر هنگامی که در نیویورک تحت درمان قرار داشت جانسپرد.
او برادر ناتنی ملک عبداله پادشاه عربستان ویکی از نیرومند ترین چهره ها در کشور بود. همچنین برای جانشینی پادشاه در نظر گرفته شده بود، و مرگ او آینده رهبری کشور را در حالی که با ناآرامی در داخل و چالش هایی ایران روبرو است، زیر سئوال برده است.
در اواخر ۲۰۱۰، سلطان بن عبدالعزیز زمانی که پادشاه برای جراحی در نیویورک بستری شد، کشور را اداره می کرد. هر دوی آنها در سالهای اخیر با مشکلات سلامتی دست بگریبان بوده اند.
در سال ۲۰۰۹، شاهزاده سلطان برای درمان یک بیماری فاش نشده در آمریکا بستری شد. پیش از سفر، پزشکان بیماری او را سرطان تشخیص داده بودند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در تاجیکستان، سلطان بن عبدالعزیز را یک «رهبر نیرومند» و یک «دوست خوب آمریکا برای سالها» نامید.
او از سال ۱۹۶۳ بعنوان وزیر دفاع و هوانوردی عربستان سعودی خدمت کرده بود، و بگفته سفارت سعودی در واشنگتن در بوجود آوردن نیروهای مسلح مدرن عربستان کار ساز بود. سلطان بن عبدالعزیز پیشتر وزیر ترابری و فرماندار ریاض بود.
گزارش های منابع خبری سعودی حاکی است که مراسم خاکسپاری او روز سه شنبه در ریاض برگزار خواهد شد.
مقامات سعودی جانشین ولیعهد را اعلان نکرده اند. با این حال، پرنس نایف وزیر کشور، احتمالی ترین کاندیدا بنظر می رسد. او در سال ۲۰۰۹ بعنوان دوم نخست وزیر منصوب شد.
گفته می شود نایف روابط نزدیکتری از پادشاه، با روحانیان محافظه کار نیرومند دارد. ملک عبداله اصلاحاتی را پیشنهاد کرده است که از جمله به زنان اجازه می دهد در انتخابات آینده شرکت کنند.
یک شورای ویژه درباره جانشین سلطان بن عبدالعزیز تصمیم خواهد گرفت، این اقدام بر اساس تغییری در سیاست که ملک عبداله انجام داد صورت می گیرد.
ناظران سیاسی می گویند هرکسی انتخاب شود احتمالا اتحاد نزدیک عربستان و آمریکا را ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG