لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

دیدگاه| عربستان سعودی می تواند در جنگ عقاید اسلامی پیروز شود


یادداشتی از جان هانا در فارین پالیسی

حمایت از تعهد ولیعهد عربستان سعودی به رهبری جنگ ایدئولوژیک علیه خشونت گرایی جهادی باید از جمله مسائل مهم در دیدار پرزیدنت ترامپ با ولیعهد عربستان سعودی در کاخ سفید باشد.

نزدیک به دو دهه پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر، بزرگترین ناکامی ایالات متحده در جنگ با تروریسم قریب به یقین ناتوانی در مشروعیت زدایی از ایده های افراطی است که موجب ادامه حیات گروه هایی مانند القاعده و داعش شده است.

ایالات متحده هزاران جنگجو را کشته، جریان مالی آن ها را متلاشی کرده، و حساب های شان در رسانه های اجتماعی را بسته است. آن چه آمریکا به طور موثر انجام نداده بی اعتبار کردن دکترین پر از نفرتی است که موجب جذب مداوم تروریست ها می شود. القاعده در مقایسه با زمان فرو ریختن برج های دوقلوی تجارت جهانی، اکنون در سال ۲۰۱۸ حضور گسترده تری در سراسر آفریقا، خاورمیانه و آسیا دارد.

در استراتژی آمریکا جای شرکایی قدرتمند و قابل اعتماد در جهان اسلام خالی است که بتوانند از موضع قدرت در حوزه الهیات اسلامی اظهار نظر کنند. عربستان سعودی، زادگاه اسلام و میزبان مقدس ترین مساجد، می تواند در این حوزه نقش ایفا کند. سعودی ها بهره مند از این امکان و ثروت حاصل از نفت قدرت نرمی بی رقیب در جهان اسلام دارند.

ولیعهد عربستان و مشاوران نزدیک او ماه ها است در مسیر مدرن کردن عربستان سعودی گام بر می دارند. استقبال محمد بن سلمان از «اسلام میانه رو» سزاوار حمایت دولت ترامپ است.

سعودی ها عهد کرده اند فرازهای نفرت انگیز را از کتب دینی حذف کنند. آن ها باید برای یافتن تندروها حسابرسی دقیقی از شبکه جهانی مساجد، مدارس مذهبی و سازمان های خیریه انجام بدهند و ترجمه های نادرست قرآن و متون مذهبی را جمع آوری کنند.

اگر آمریکا نکته ای از یازدهم سپتامبر آموخته باشد این است که همان طور که پرزیدنت ترامپ گفت در آخر فقط مسلمانان هستند که می توانند ایدئولوژی افراطی را از سرزمین هایشان بیرون کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG