لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۷

دیدگاه| آیا آمریکا باید کنار طرح‌های عربستان برای خاورمیانه باشد؟


وزیر خارجه آمریکا و مقامات عربستان سعودی
وزیر خارجه آمریکا و مقامات عربستان سعودی

یادداشتی از رابرت مری در واشنگتن تایمز

چرا آمریکا باید خود را در کنار طرح های عربستان سعودی برای خاورمیانه قرار بدهد؟ خاندان سلطنتی سعودی قصد مقابله با تجمع قدرت منطقه ای ایران از جمله در یمن را دارد.

اما این مبالغه است و نقش ایران در یمن محدود است.

سعودی ها می خواهند شمال یمن را از حوثی های شیعه گرفته و به دولت سنی مذهب عبدربه هادی در جنوب برگردانند.

تا پایان اکتبر گذشته، در بمباران های ائتلاف تحت رهبری سعودی ۵۱۵۹ غیرنظامی کشته شده که بیش از بیست درصدشان کودک بوده اند در حالی که حدود ۸۸۰۰ تن دیگر مجروح شده اند.

اما فاجعه واقعی محاصره زمینی، دریایی و هوایی یمن به دست سعودی ها است که می تواند به بزرگترین قحطی در جهان بیانجامد. یمن حدود نود درصد مواد غذایی، سوخت و داروی مصرفی اش را وارد می کند.

حوثی ها تحت تاثیر تفکرات جهادی ضد آمریکایی قرار ندارند یا حداقل پیش از این که آمریکا به حمایت از عربستان بپردازد چنین نبودند. جنگ یمن مساله ای داخلی است که ریشه در فاکتورهای درونی دارد.

عربستان سعودی به عنوان کشور همسایه منافعی در یمن دارد ولی این امر همدستی آمریکا را در آن چه در یمن رخ می دهد توجیه نمی کند. اگر واشنگتن فردا دست از حمایت از ریاض بکشد سعودی ها از نبرد با حوثی ها منصرف شده و جنگ متوقف خواهد شد. این گزینه مطلوبی برای سعودی ها نخواهد بود اما این امر چه تغییری در منافع ملی آمریکا ایجاد می کند؟

سیاست آمریکا در برابر یمن نیاز به مباحثه علنی در آمریکا دارد تا آمریکایی ها بگویند درباره تاثیر اقدامات دولت شان بر مردم فقیر شمال یمن چه احساسی دارند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG