لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

شاهزاده سعودی که به پادشاهی نزدیک شد، در مورد ایران یک تندرو است


محمد بن سلمان در کنار پدرش ملک سلمان، پادشاه عربستان
محمد بن سلمان در کنار پدرش ملک سلمان، پادشاه عربستان

چکیده مقاله ای از بن لینفیلد در روزنامه جروسلم پست

محمد بن سلمان که پیشتر وزیر دفاع و وزیر نفت عربستان هم بوده است در مقام ولیعهد با حفظ این سمت ها احتمالا سیاست تندتری را در برابر ایران دنبال خواهد کرد.

جاشوآ تیتلباو، کارشناس امور عربستان در مرکز مطالعات استراتژیک بگین سادات در دانشگاه بار ایلان، درباره محمد بن سلمان می گوید: «او طراح یک مجموعه اقدامات برای نزدیک تر کردن عربستان سعودی به اسراییل بوده است».

به گفته تیتلباو «این امر شامل مواجهه با ایران یا توقف نفوذ ایران در لبنان، عراق یا یمن است. اسراییل منافع بسیاری در عملیات در یمن دارد زیرا قدرت گرفتن نیروهای طرفدار ایران در تنگه باب المندب که مدخل خروج محموله های دریایی اسراییل از خلیج عقبه است را بر خلاف منافع اش می بیند.

از این منظر اسراییل و عربستان سعودی نگاهی مشترک دارند. در رابطه مستقیم با اسراییل، محمد بن سلمان فرزند پادشاهی است که به سیاست همکاری محدود و پنهانی با اسراییل ادامه داده است و دلیلی نیست که پسر او مسیری متفاوت را در پیش بگیرد».

محمد بن سلمان در مصاحبه ای با العربیه گفته بود منطق ایرانی ها این است که «امام مهدی خواهد آمد و آن ها باید محیط را برای ظهور او آماده کنند و جهان اسلام را در دست بگیرند... نقاط مشترکی بین ما و رژیم ایران تقریبا وجود ندارد. این رژیم بیش از یک بار مورد آزمون قرار گرفت، از جمله در دوره رفسنجانی و همه چیز به یک معمای مضحک بدل شد... رسیدن به قبله مسلمانان هدف عمده رژیم ایران است».

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG