لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

جابجایی قدرت در سعودی یک هدف دارد: کشاندن کشور به دوره مدرن


محمد بن سلمان ولیعهد ۳۱ و جدید عربستان سعودی
محمد بن سلمان ولیعهد ۳۱ و جدید عربستان سعودی

خلاصه مقاله ای از سامر سِد، جاستین شِک و مایکل اِیمِن در روزنامه وال استریت جورنال

بهای پایین نفت و فشارهای جمعیتی وضعیت اجتماعی شکننده عربستان را تشدید کرده و لزوم تغییر را ضروری تر و اتحاد سیاسی در راس قدرت را اولویتی جدی تر کرده است.

محمد بن سلمان در مقام ولیعهد جدید با اختیار عمل بیشتری طرح خصوصی سازی شرکت دولتی نفت عربستان را در سال دو هزار و هیجده به پیش خواهد برد. این طرح می تواند بزرگترین فروش سهام در جهان باشد و سرمایه گذاری آن در صندوقی صرف تنوع بخشیدن به اقتصاد عربستان خواهد شد.

زمان اعلام جانشینی محمد بن سلمان به جای محمد بن نایف از این رو اهمیت پیدا می کند که ظاهرا نایف قصد حل بحران قطر را از مجاری دیپلماتیک داشت ولی محمد بن سلمان خواهان اتخاذ موضعی سخت تر بوده است و خواست او برای تحریم قطر به اجرا گذاشته می شود.

این اختلاف باعث می شود که سی و یک نفر از هیات بیعت سی و چهار نفره آل سعود در جلسه ای در مکه در توصیه ای غیرالزام آور به ملک سلمان پیشنهاد کناره گیری نایف و جانشینی محمد بن سلمان را بدهند.

محمد بن سلمان که احتمالا از زمان ملک عبدالعزیز به بعد جوان ترین پادشاه سعودی خواهد شد در جلسات خصوصی به بازدیدکنندگان یادآوری می کند که کشورش سالانه حدود شصت میلیارد دلار صرف خرید تسلیحاتی می کند و باید دست بالا را در کشورهای مجاور داشته باشد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG