لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

احسان عَبدُه تبريزی در زندان اوين با خانوادۀ خود ملاقات کرد


احسان عَبدُه تبريزی در زندان اوين با خانوادۀ خود ملاقات کرد
احسان عَبدُه تبريزی در زندان اوين با خانوادۀ خود ملاقات کرد

با گذشت بيش از چهار ماه از دستگيری احسان عَبدُه تبريزی فرزند حسين عَبده تبريزی دبيرکل اسبق بورس تهران و همچنين مديرمسؤل روزنامۀ توقيف شدۀ سرمايه، خانواده احسان موفق شدند پنجشنبۀ گذشته با او ملاقات کنند.

به گزارش وب سايت کلمه، احسان عَبدُه تبريزی حدود ۵۰ روز را در سلول انفرادی گذرانده و هم اکنون در يکی از سلول های بند ۲۰۹ زندان اوين است. خانواده آقای عَبدُه تبريزی می گويند که فرزند آنها به شدت لاغر شده اما از روحيۀ خوبی برخوردار است .

بيش از چهار ماه پيش احسان عَبده تبريزی دانشجوی دکترای علوم سياسی دانشگاهِ دورهام انگلستان زمانی که با استفاده از فرصت تعطيلات کريسمس به ديدار خانواده خود در ايران رفته بود، در فرودگاه پاسپورت وی توقيف و سپس بازداشت شد.

حسين عَبده تبريزی پدر احسان يکی از منتقدان سياست های اقتصادی دولت احمدی نژاد است و بارها واکنش دولتيان را برانگيخته است. او از جمله ۷۰ اقتصاددانی بود که در نامه هايی سرگشاده رفتار و عملکرد اقتصادی دولت را به نقد کشيده بودند.

در همين حال وب سايت ادوارنيوز وابسته به سازمان دانش آموختگان ايران در واکنش به آنچه آن را انکار وجود دانشجويان زندانی از سوی برخی مسئولان دولتِ دهم ناميده اسامی و مشخصات ۳۲ نفر از دانشجويان زندانی را منتشر کرده است

بر پايۀ اين گزارش ۲۴ نفر از اين دانشجويان در مجموع به ۷۱ سال حبس محکوم شده اند. برای يک نفر حکم اعدام صادر شده است و بقيۀ آنها نيز به صورت بلاتکليف در زندان به سر ميبرند.

همچنين به گزارش خبرنامهۀ اميرکبير تنها در روزهای نهم و دهم دی ماهِ گذشته دست کم ۲۴۰ دانشجو در مشهد بازداشت شده اند. ۲۰ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت تهران، ۱۱ دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه، هشت دانشجوی دانشگاه اميرکبير و نزديک به ۱۰ دانشجو در دانشگاههای ديگر از جملۀ بازداشت شدگان اعتراضات روز دهم ديماه در ايران هستند.

در رويدادی ديگر مسؤلان دانشگاه آزاد اسلامی مصوبۀ شورای انقلاب فرهنگی را خلاف شرع اعلام کرده اند

پارلمان نيوز گزارش می دهد که هيأت مؤسس و هيأت امنای دانشگاه آزاد به رياست اکبر هاشمی رفسنجانی پس از بررسی، مصوبۀ شورای انقلاب فرهنگی را خلاف شرع دانسته و اعلام کرده اند اشکالات آن را برای اجرايی شدن برطرف خواهند کرد.

مصوبۀ شورای انقلاب فرهنگی که از سوی رييس جمهوری ايران ابلاغ شده است خواستار دوره ای شدن رياست دانشگاه شده بود. اين مصوبه همچنين اموال دانشگاه را عمومی اعلام کرده بود در حالی که هيأت مؤسس دانشگاه آزاد پيش از آن، اموال دانشگاه را وقف کرده بودند.

XS
SM
MD
LG