لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

جلوگيری سارکوزی از ورود برخی مدعوين کنفرانس اسلامی به فرانسه


جلوگيری سارکوزی از ورود برخی مدعوين کنفرانس اسلامی به فرانسه
جلوگيری سارکوزی از ورود برخی مدعوين کنفرانس اسلامی به فرانسه

نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه اعلام کرد، در واکنش به تيراندازی اخير در جنوب اين کشور که به تأسی از ديدگاههای القاعده صورت گرفته، از ورود مسلمانان تندرو به فرانسه برای شرکت در کنفرانس اسلامی ماه آينده، خودداری خواهد کرد. سرپرست اتحاديه انجمن های اسلامی فرانسه در مقابل ابراز نگرانی کرده است که تاوان تيراندازی شهر تولوز را مسلمانان بايد بپردازند.

سارکوزی که پيش از اين هم اعلام کرده بود با کسانی که به وبسايتهای اسلام گرايان مراجعه و برای آموزش تعاليم تروريستی به خارج از فرانسه سفر کنند، برخورد خواهد شد، روز دوشنبه گفت از ورود مسلمانان تندرو به فرانسه برای شرکت در يک کنگره اسلامی، جلوگيری به عمل خواهد آمد.

اين کنفرانس قرار است ماه آينده به دعوت اتحاديه انجمنهای اسلامی فرانسه برگزار شود. اتحاديه انجمنهای اسلامی فرانسه، يکی از سه فدراسيون عمده مسلمانان در فرانسه و از تشکلهای نزديک به اخوان المسلمين مصر است.

سارکوزی گفت: من با کمال صراحت اعلام کرده ام که تعدادی از کسانی که به اين کنگره دعوت شده و قرار است در آن سخنرانی کنند، حق ندارند وارد خاک فرانسه شوند، چون اين مسئله خلاف ميل فرانسه خواهد بود.

سارکوزی از شيخ يوسف القرضاوی، يک روحانی مصری نام برد که در حال حاضر در قطر اقامت دارد. وی يکی از متنفذترين روحانيون اهل تسنن در جهان عرب تلقی شده و به دليل حضور مستمرش در شبکه خبری الجزيره از چهره های سرشناس منطقه خاورميانه به حساب می آيد.

قرضاوی در گذشته عضو اخوان المسلمين مصر بود، اما اکنون با وجوديکه از اين تشکل انشعاب کرده، هنوز به آن وفادار است.

احمد جبال الله، سرپرست اتحاديه انجمنهای اسلامی فرانسه، در واکنش به سخنان سارکوزی ابراز تأسف کرده که اين تصميم بعد از واقعه تيراندازی شهر تولوز گرفته شده است. وی می گويد، شيخ قرضاوی تا کنون بارها به فرانسه سفر کرده، يک مسلمان واقعی است، همه مسلمانان جهان او را می شناسند و چهره ای معتدل و ميانه رو به شمار می رود.

در عين حال سارکوزی در مورد شيخ قرضاوی افزود، در مورد او وضعيت بغرنج است، چون او دارای گذرنامه ديپلماتيک است و برای ورود به فرانسه نيازی به دريافت رواديد ندارد.

سارکوزی که در حال حاضر درگير مبارزات انتخاباتی است، از طرف سياستمداران اپوزيسيون مورد انتقاد قرار دارد که برنامه های امنيتی اش کارآيی لازم را ندارد.

XS
SM
MD
LG