لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

جشنواره فیلم سارایوو، پیام آور صلح


جشنواره فیلم سارایوو، پیام آور صلح
جشنواره فیلم سارایوو، پیام آور صلح

ویژگی جشنواره فیلم سارایوو با دیگر جشنواره های جهانی فیلم در آن است که جشنواره ای ست برآمده از صلح و در تلاش برای فراموشی کشتارهای جمعی. مردم منطقه نیز گرچه هنوز کشتارهای جمعی بدست صربهای افراطی را در خاطره دارند؛ با این همه اراده جمعی آنان گرایش به فراموشی گذشته و بازسازی سرزمین شان در همکاری با صربها و دیگر قومهای منطقه است. فیلم «سرزمین هیچکس» (No man’s Land) اثر دنیس تانویچ فیلمساز بوسنیایی و برنده اسکار بهترین فیلم خارجی سال 2002 یکی از نشانه های تلاش این ملت برای فراموشی جنگ و کشتارهاست. از این رو، جشنواره امسال نیز از روز جمعه و با نمایش فیلم تازه دنیس تانویچ به نام «سیروکوس کلمبیا» گشایش یافت که روایتگر زندگی مردی ست که پس از سالها دوری از سرزمین اش درست روزهای پیش از جنگ بوسنی به هرزه گوین باز می گردد تا خاطره های خود را بازیابد.

جشنواره فیلم سارایوو پس از شانزده سال به بزرگترین جشنواره فیلم منطقه بالکان و شرق اروپا فراروییده و منتقدان سینمایی و خریداران فیلم، این جشنواره را رویدادی با اهمیت برای شرق اروپا ارزیابی کرده اند.

در جشنواره امسال 201 فیلم کوتاه و بلند داستانی، و کوتاه و بلند مستند از سراسر جهان طی 9 روز به نمایش در می آید. در رشته فیلمهای داستانی بلند، 9 فیلم از کشورهای منطقه از اتریش گرفته تا ترکیه به بخش مسابقه راه یافته اند تا فیلم برگزیده امسال برنده جایزه 32 هزار دلاری بهترین فیلم بلند سال شود. فیلم زندگی نامه نلسون ماندلای92 ساله با شرکت مورگان فریمن برنده اسکار بهترین بازیگری در این جشنواره به نمایش در خواهد آمد. به گفته مدیران جشنواره، بیش از صد هزار نفر به تماشای فیلمهای جشنواره دوره قبل نشستند.

میرسعد پرویواترا مدیر جشنواره سارایوو گفت: زمانی که شانزده سال پیش این جشنواره آغاز به کار کرد، تصورش را هم نمی کردیم که بتواند به جشنواره ای مطرح در منطقه بالکان گسترش یابد.

هدف جشنواره سارایوو امسال نیز بسان سالیان گذشته همچنان در ستایش صلح، دوستی ملتها و نادیده گرفتن زخمها و اختلافات گذشته است. از این روست که برگزیدگان جشنواره های کن، ونیز و برلین در این جشنواره حضور دارند.

XS
SM
MD
LG