لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۱

سارا شورد از قوه قضاییه ایران می خواهد «شفقت» نشان دهد


کوهنورد آمریکایی که بیش از یک سال در ایران زندانی بود می گوید او و دو کوهنورد دیگر «قربانی شرایط بد» شدند. (گزارش ويديويی)

سارا شورد روز سه شنبه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت امیدوار است قوه قضاییه ایران به آنچه او آن را یک «وضعیت ناگوار» نامید، «شفقت» نشان دهد.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی شورد را چندی پیش آزاد کردند اما دو همراه کوهنورد او، شین بوئر و جاش فتال را همچنان در اسارت دارند. مقامات آنها را به جاسوسی متهم کرده اند.

خانم شورد می گوید او هر روز برای همراهانش نامه می نویسد، و یادآور می شود هر سه، سال پیش در نزدیکی مرز ایران بودند که یک چایفروش مسیر خوبی را برای کوهنوردی توصیه کرد. سارا شورد می گوید او و دو نفر دیگر چند ساعت در این مسیر راه رفته بودند که گاردهای ایران با دادن علامت آنها را فراخواندند.

خانم شورد می گوید هیچ علامت، حصار، یا هیچ نشانه ای از مرز وجود نداشت.

مقامات عمان در آزاد ساختن شورد با یک وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری نقش داشتند. روز سه شنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گزارش هایی را که حاکی است مقامات عمانی در حال حاضر برای بحث درباره وضعیت بوئر و فتال در ایران به سر می برند تایید کرد.

روز جمعه، سارا شورد در نیویورک با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد. او به صدای آمریکا گفت در جریان آن دیدار تاکید کرده که گذشتن آنها از مرز تصادفی بوده است.

XS
SM
MD
LG