لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

سارا شورد وارد آمریکا شد


سارا شورد، کوهنورد آمریکایی که بیش از یک سال در ایران زندانی بود به آمریکا بازگشت.

دوستان او گفتند سارا شورد و مادرش روز یکشنبه در فرودگاه دالس در نزدیکی واشنگتن بر زمین نشستند. قرار است خانم شورد شامگاه یکشنبه در نیویورک در یک کنفرانس خبری شرکت کند.

این شهروند آمریکا ساعاتی پیش در روز یکشنبه با یک توقف در امارات متحده عربی، عمان را ترک کرد.

سارا شورد طی بیانیه ای در فرودگاه عمان از میهمان نوازی مقامات این کشور سپاسگذاری کرد. او همچنین برای آزادی نامزدش شین بائر و دوستش جاش فتال ابراز امیدواری کرد. آقایان فتال و بائر که همراه با خانم شورد در ژوئیه ۲۰۰۹ بازداشت شده بودند، همچنین در زندان جمهوری اسلامی ایران به سر می برند.

مقامات ایرانی این سه نفر را به اتهام جاسوسی و ورود غیرقانونی به ایران، در منطقه مرزی میان ایران وعراق در کردستان بازداشت کردند. خانواده آنان می گویند ورود به خاک ایران اتفاقی بوده است.

هفته گذشته با کمک مقامات عمان و میانجیگری آنان در پرداخت وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی سارا شورد، جمهوری اسلامی او را آزاد کرد. خانم شورد که به دلایل پزشکی آزاد شده است در عمان تحت آزمایش قرار گرفت.

خانواده او می گویند سارا شورد دارای غده ای در سینه و سلول های پیش سرطانی است.

روز جمعه محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی خواستار اقدام انسان دوستانه دولت آمریکا و آزادی شهروندان ایرانی شد که در کشورهایی چون تایلند و گرجستان بازداشت شده و به آمریکا منتقل شده اند.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی ایران گفت حقوق ایرانیان بازداشت شده نادیده گرفته شده است. او در این زمینه جزئیات بیشتری نگفت.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید کنفرانس خبری سارا شورد در نیویورک همزمان با ورود محمود احمدی نژاد به این شهر برای شرکت در مجمع عمومس سازمان ملل متحد است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می گوید آزادی دو کوهنورد دربند در ایران «یک ژست انساندوستانه چشمگیر» برای جمهوری اسلامی خواهد بود. او می گوید دولت باراک اوباما همچنان مسئولانه آزادی آنان پیگیری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG