لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۲

تأیید نخستین روش درمانی برای مهار سرطان پروستات


نخستین روش ایمنی- درمانی سرطان پروستات روز ۹ اردیبهشت ماه (بیست و نهم آوریل)، به تأیید سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (اف دی ای) رسید.

این روش درمانی نوین که تأیید آن نقطه عطفی است در تلاش های چندین ساله پژوهشگران برای ساخت واکسن اختصاصی سرطان، توسط شرکت بیوتکنولوژی دندرئون، واقع در شهر سیاتل، ارائه شده است.

در این شیوه درمانی، سلول های ایمنی بیمار از خون استخراج می شوند، سپس در آزمایشگاه در معرض پروتئین های یافت شده در اکثر سرطان های پروستات و یا آنتی ژنهای پروستات قرار می گیرند و دوباره به بیمار تزریق می شوند.

این روش که واکسن ®PROVENGE نام دارد، نخستین واکسنی نیست که برای مهار سرطان ساخته شده ولی اولین شیوه درمانی سرطان است که به تأیید اف دی ای، رسیده است. با آنکه پروونج در زیر مجموعه واکسن ها قرار گرفته ولی در اصل یک روش ایمنی- درمانی است که سیستم ایمنی بدن بیمار را برای نابود کردن سلول های سرطانی تقویت کرده و در واقع آن را راهنمایی می کند تا به بهترین و موثرترین روش، روند پیشگیری سرطان را کند کرده و به دوام عمر بیمار بیافزاید.

هر تزریق پروونج، حدود سی هزار دلار قیمت دارد و هر بیمار نیازمند سه تزریق است.

گفته می شود عمر بیمار با پروونج تا چهار ماه افزایش می یابد و فواید آن به مراتب بیشتر از اثرات زیان آوری است که به همراه دارد.

پروونج پس از گذراندن آزمون های بالینی و عبور از مراحل دریافت مجوز در سال ۲۰۰۷، برای تأیید به سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا فرستاده شد، ولی اعضای کمیته مشورتی اف دی ای، از پژوهشگران دندرئون درخواست کردند آزمون های بالینی سطح سه را تکرار کرده و اطلاعات دقیق تری در مورد تأثیر درمانی پروونج ارائه دهند. پس از گذشت سه سال و انجام آزمایش های تکمیلی، بالاخره پروونج توانست مهر تأیید اف دی ای را به دست آورد. البته این به معنای پایان نظارت اف دی ای بر این روش درمانی نیست .

شرکت دندرئون اعلام کرده محصول پروونج در یک سال نخست، در ۵۰ مرکز درمانی در سراسر آمریکا ارائه می شود و می تواند حدود ۲ هزار بیمار سرطانی را پوشش دهد.

پس از آن، اگر همچنان بتواند ایمنی و تأثیرگذاری خود را ثابت کرده و مهر تأیید اف دی ای را حفظ کند، در مقیاس بزرگتر تولید شده و وارد بازار جهانی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG