لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۳

ربودن رأی رامنی : محافظه کاران و رجحان ریک سنتورم


ربودن رأی رامنی : محافظه کاران و رجحان ریک سنتورم
ربودن رأی رامنی : محافظه کاران و رجحان ریک سنتورم

ریک سنتورم، سناریوی انتخاب نامزد جمهوری خواه از میان چهار کاندیدای نمایندگی این حزب را طی روزهای اخیرتغییر داده. رقابت فشرده نامزدهای نمایندگی حزب جمهوری خواه، برسر محافظه کاری است و این که کدام نامزد، مواضع محافظه کارانه محکمتری اتخاذ کرده است. تاکنون، پیشرو بودن رامنی دراغلب نظرسنجی ها و رأی گیری های مقدماتی، به احتمال آن که وی نامزد نهایی حزبش شود، قوت بخشیده بود، اما سنتورم درنظرسنجی های تازه ای که پیشاپیش انتخابات مقدماتی روز ۲۸ فوریه- دو هفته دیگر- درمیشیگان و آریزونا برگزار خواهد شد، از رقیب قدرخود پیش افتاده است. جالب آن است که رامنی زاده میشیگان است و پدرش نیزطی دهه ۱۹۶۰ میلادی فرماندار آن ایالت بوده ، اما نظرسنجی ها حاکی از آن است که سنتورم با اختلاف ۱۵ درصد، در میشیگان، گوی سبقت را از رامنی ربوده است. این درحالی است که نظرسنجی های دو موسسه معتبر گالوپ و پیو، که درسطح کشور انجام گرفته، نشان می دهد که سنتورم درمجموع ۲ درصد از رامنی محبوبترشده است.

درپی ریک سنتورم- که نظر ۳۲ درصد از جامعه آماری نظرسنجی گالوپ را جلب کرده، و میت رامنی – که ۳۰ درصد رأی دهندگان، او را ترجیح می دهند- نیوت گینگریچ- رئیس پیشین مجلس- است که ۱۶ درصد آرا را به کف آورده.

کریستوفرآرترتون- استاد علوم سیاسی دانشگاه جرج واشنگتن- می گوید که سنتورم اکنون به خطری حقیقی برای رامنی بدل شده و اطمینان خاطری را که میت رامنی تا کنون برای پیروزی داشت، مخدوش کرده است.

با این وصف، رامنی که ظرف چند روز اخیر درآریزونا مشغول تبلیغ برای جلب رأی بود، طی سخنان خود نامی از سنتورم نیاورد و تنها طرح پیشنهادی بودجه پرزیدنت اوباما را هدف حمله خود قرار داد.

قیاس پیشینه دو نامزد اصلی رقیب، بر فشردگی رقابت این دو و پیچیدگی جنس این رقابت، صحه می گذارد:

ویلارد میت ( میت) رامنی ریچارد( ریک) سنتورم

زاده دیترویت درمیشیگان زاده وینچستردرویرجینیا

دانش آموخته دانشگاه هاروارد دانش آموخته دانشگاه پترزبورگ

شصت و چهار ساله پنجاه و سه ساله

فرماندارماساچوست(۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷) سناتورپنسیلوانیا(۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷)

مورمون کاتولیک

متأهل، دارای 5 فرزند متأهل، دارای ۸ فرزند

مخالف ازدواج همجنسان مخالف ازدواج همجنسان

موافق سقط جنین انتخابی مخالف سقط جنین انتخابی

مدعی محافظه کاری مدعی محافظه کاری

جدالی جدی

به نظر می رسد که اکنون رقابت سرسخت برسرکسب نامزدی حزب جمهوری خواه، میان رامنی و سنتورم است که هریک مدعی اند ازدیگری راست گراترند. با بالا گرفتن بحث برسرسقط جنین، پیشگیری از بارداری و ازدواج همجنسان طی هفته های اخیر، سناتور پیشین سنتورم را بیش از هرنامزد دیگری منتفع کرده. وی با اتخاذ مواضع سرسخت محافظه کارانه، می کوشد رقیب خود رامنی را معتدل تر و میانه روتر جلوه دهد؛ آنچه بسیاری از تحلیلگران سیاسی نیز تأیید می کنند. تلاش هریک از این دو کاندیدا، برآن تمرکز دارد که مذهبیون را متقاعد کنند که پای بندی شان به مبانی مسیحیت، مجازی نیست.

برمبنای نظرسنجی گالوپ، کاندیدای برگزیده جمهوری خواهان از زمان آغاز رأی گیری های مقدماتی تاکنون، ۹ بار تغییر کرده است و از این روی، برخی تحلیلگران سیاسی برآنند که تداوم تغییر آن محتمل است.

ریک سنتورم با ابراز آنکه «رقابت، اکنون میان دونامزد جریان دارد»، بر پیش رفتن خود درنظرسنجی ها و رأی گیری ها، و برمطرح شدنش به عنوان کاندیدای اصلی محافظه کاران، وحذف نیوت گینگریچ از دور رقابت فشرده جمهوری خواهان، تأکید ورزیده است.

آقای سنتورم با ادامه انتقاد تند از پرزیدنت اوباما واشاره به برنامه بیمه بهداشت و درمان وی، از فرصت بهره برد و ازرقیب نیز انتقاد کرد. به زعم او، برنامه بیمه رئیس جمهوری کنونی، الگویی از برنامه بیمه میت رامنی بوده و بنابراین، رامنی، قابل اتکا و به حد کافی راست گرا نیست. سناتور سابق ایالت پنسیلوانیا موضع مخالف محکمی هم دربرابر جنبش اشغال وال استریت دارد و فعالان آن را کوته فکر و ناشکیبا می خواند.

پلی به ناکجا

تلاش ریک سنتورم برآن تمرکزیافته که گوی رقابت را ازفرماندار سابق ماساچوست برباید. نیل به این هدف اما، سهل است و ممتنع؛ سهل از آن روی که بحث برسرثروت هنگفت میت رامنی، اخیراً به زیان وی بوده. منتقدان وی، او را شهروند متمولی می خوانند که جز رفاه، روی دیگری از زندگی را ندیده.

پارادوکس این داستان اما، هنگامی نمایان می شود که عامل فعالیتهای تبلیغاتی مطرح می شود؛ رامنی با اندوخته انبوه، می تواند آگهی های بیشتری منتشر کند و درعرصه تبلیغ برای خود، فعال تر باشد وبه این سبب، این فرماندار مورمون، ممکن است محبوبیت خود را به مردم تحمیل کند و از پول، پلی به سوی آنها بزند. این پل، به گمان برخی ، به ناکجا زده شده. این گروه، معتقدند که مورمون بودن میت رامنی، معیار مهمی برای حذف وی محسوب می شود.

این پارادوکس اما، ابعاد عمیقتری دارد. رامنی و سنتورم اخیرا مسابقه ای تازه را آغاز کرده اند: مسابقه ای برسربرملا کردن میزان مخارج یکدیگراز انبان دولت، هنگامی که درسمت فرماندار و سناتور خدمت می کردند.

نهادی محافظه کارموسوم به «کانون رشد» اخیرا اسنادی را مبنی برآن فاش کرده که ریک سنتورم درسمت سناتور، درسال ۲۰۰۵ - ۷ سال پیش- به لایحه ای جنجالی رأی موافق داده، لایحه ای که به بودجه ای اختصاص داشت برای ساختن بزرگراهی که بخشی از آن، پلی بود که بودجه ای ۴۰۰ میلیون دلاری به آن تخصیص یافت، اما هرگز ساخته نشد. این پل قرار بود درآلاسکا بنا شود و درسال ۲۰۰۷، اجرای طرح ساخت آن از سوی سارا پیلین- فرماندار وقت آلاسکا- به حال تعلیق درآمد؛ و از این روی، پلی به ناکجا نام یافت.

به هر روی، ادامه انتخابات مقدماتی درایالات گوناگون آمریکا، آشکار خواهد کرد که پلی که میت رامنی از جنس پول ساخته محکمتر است یا پلی که ریک سنتورم از راه تلاش برای اتخاذ مواضع محافظه کارانه تر و مذهبی ترمیان خود و جمهوری خواهان ساخته است.

XS
SM
MD
LG