لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۳

بازگشت به مدرسه بعد از تعطیلی خونین


همزمان با برگزاری مراسم تشییع قربانیان تیراندازی خونبار دبستانی در کانتیکت، دموکراتها می کوشند لوایح منع خرید و فروش و حمل سلاح را در کنگره آمریکا مطرح کنند.

امروز سه شنبه دانش آموزان شهر کوچک نیوتاون در ایالت کانتیکت آمریکا که یکی از خونبارترین حوادث تیراندازی تاریخ این کشور را به خود دیده، به مدارس خود باز می گردند.

همه مدرسه های این شهر که روز گذشته در پی حادثه مرگبار جمعه پیش تعطیل بودند، امروز گشوده شدند. دبستان سندی هوک که روز جمعه ۲۶ عضو خانواده خود را از دست داد، تا زمان نامعلومی تعطیل خواهد ماند و دانش آموزان و کارکنان آن به ساختمان مدرسه ای دیگر در شهر مونرو که به نیوتاون نزدیک است منتقل می شوند. از این ساختمان تاکنون استفاده نشده است.

پلیس و مقام های محلی می گویند آدام لانزا، قاتل ۲۰ کودک و ۶ بزرگسال که خود را نیز به ضرب گلوله کشت، به دنبال قتل مادرش، سه قبضه اسلحه مادرش را برداشته و به قصد مدرسه سندی هوک از خانه مادرش خارج شده است. مسئولان پرونده می گویند انگیزه لانزا برای ارتکاب این جنایت ناروشن است.

مراسم تدفین دو کودک دیگر از قربانیان تیراندازی در مدرسه سندی هوک امروز سه شنبه برگزار می شود. روز گذشته، دو تابوت کوچک به خاک سپرده شد و امروز دو تابوت دیگر، در جایگاه همیشگی دو قربانی ۶ ساله همراه آنها خواهند بود.

جیمز ماتیولی و جسیکا ریکوز نام دو دانش آموز خردسالی است که پیکرشان امروز تشییع می شود. مردم با قرار دادن خرس های کوچک عروسکی، فرشته های کاغذی و دسته های گل، با همشهریان کوچکشان وداع می کنند.

روز گذشته، دانش آموزان بسیاری از مدارس راهنمایی و دبیرستان در جای جای آمریکا، با نوشتن یادداشت هایی در کارت های تسلیت و فرستادن این کارت ها به نیوتاون، کودکان و نوجوانان این شهر را دلداری دادند.

شمار زیادی از قانونگذاران و سیاستگران حزب دموکرات خواهان کوشش تازه ای برای محدود کردن فروش اسلحه و ممنوع کردن فروش سلاح های جنگی به شهروندان عادی آمریکا شده اند. در میان آنها سناتور دایان فینستاین است از ایالت کالیفرنیا که در سال ۲۰۰۴ (۸ سال پیش) لایحه ای را برای اعمال این محدودیت ها و ممنوعیت ها نوشت. وی می گوید لایحه ای تازه در این خصوص را همین هفته در صحن سنای آمریکا مطرح خواهد کرد.

تیراندازی ۴ روز پیش در کانتیکت، پس از تیراندازی مرگبار سال ۲۰۰۷ در دانشگاه ویرجینیا تک که طی آن ۳۲ تن حان باختند، فجیع ترین حادثه از این نوع است. قبل از آن، مرگبارترین تیراندازی در سال ۱۹۹۹ در دبیرستانی در کلرادو اتفاق افتاد که طی آن دو نوجوان قبل از خودکشی، ۱۳ دانش آموز و پرسنل این دبیرستان را کشتند.
XS
SM
MD
LG