لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

طرح پیشنهادی «برنی سندرز»، تمام بدهی های دانشجویی را لغو می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سناتور برنی سندرز، کاندیدای انتخابات درون حزبی دموکرات ها برای ریاست جمهوری آمریکا، به همراه دو قانونگذار دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده طرحی را پیشنهاد داده است که ۱۶۰۰ میلیارد دلار وام دانشجویی را با وضع مالیات بر مبادلات مالی «وال استریت» لغو می کند.

سندرز هنگام ارائه این طرح در سنای ایالات متحده گفت: «این طرح پیشنهادی وام های دانشجویی را در این کشور به طور کامل باطل کرده و به بیهودگی محکوم کردن یک نسل کامل، نسل هزاره سوم، به بدهی در تمام طول زندگی شان پایان می دهد.»

سناتور سندرز با اشاره به کمک ۷۰۰ میلیارد دلاری دولت آمریکا به بانک ها پس از این که وام های بیش از حد به وام گیرندگان پر خطر داده و یک بحران مالی عظیم پدید آوردند، گفت: «مردم آمریکا وال استریت را از بدهی نجات دادند. اکنون، نوبت وال استریت است که به کمک طبقه متوسط این کشور بیاید.»

سندرز می گوید طرح او بدهی دانشگاهی ۴۵ میلیون آمریکایی را محو کرده و هزینه آن را از طریق دریافت مالیات از سهام و اوراق قرضه و مبادلات مالی تامین می کند که طی دوره ای ۱۰ ساله ۲۲۰۰ میلیارد دلار می شود.

بدهی دانشجویی به مسئله ای ملی بدل شده است و کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تا حدودی از این جهت به آن می پردازند که برای رای دهندگان جوان جذابیت دارد. این گروه شامل رای دهندگان ۱۸ ساله تا نسل هزاره سوم است که متولد سال های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۶ هستند و اخیرا به بزرگترین گروه رای دهنده در آمریکا حتی بزرگتر از رای دهندگان نسل پس از جنگ جهانی دوم موسوم به «بیبی بومرها» بدل شده اند.

این کمک به طور متوسط سالی ۳ هزار دلار از بار مالی بدهکاران کم می کند و باعث می شود بتوانند هزینه بیشتری را صرف سرمایه گذاری در مسکن و خودرو کنند.

سناتور دموکرات الیزابت وارن و حولیان کسترو، وزیر مسکن و شهرسازی دولت اوباما، دیگر کاندیداهای انتخابات درون حزبی دموکرات ها، طرح های محدودتری برای بخشودگی وام های دانشجویی ارائه داده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG