لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

پيام تحريم ها به ايران


آمريکا و شريکان بين المللی اش همچنان در جستجوی راه هايی هستند که به رهبری ايران نشان دهند خودداری آنها از شرکت در گفت و گوهای معقول يا برداشتن گام های منطقی برای برطرف ساختن نگرانی های بين المللی از برنامه اتمی جمهوری اسلامی، پيامدهايی خواهد داشت.

ماه پيش، آمريکا تحريم هايی را بر شرکت «ميدل ايست تايد واتر،» يک شرکت عمليات بندری متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، بدليل ارتباط هايش با فعاليت های اتمی ايران، وضع کرد. مرسک لاين، يکی از بزرگترين شرکت های کشتيرانی جهان، در پاسخ اعلام کرده است که معامله با سه شرکت ايرانی را متوقف خواهد ساخت.

آمريکا همچنين در ماه ژوئن تحريم هايی را بر ايران ار، که برای تسهيل فعاليت های ايران در ارتباط با گسترش تسليحات اتمی، حمايت مادی برای سپاه پاسداران و وزارت دفاع ايران فراهم می آورد، برقرار ساخت. افزون بر اين، آمريکا تحريم های جديدی را عليه ۱۰ شرکت کشتيرانی و سه نفر با ارتباط هايی با شرکت کشتيرانی دولتی ايران، که به برنامه های موشکی باليستيک و اتمی ايران کمک می کند، وضع کرد. اين تحريم ها در پی تحريم های اتحاديه اروپا در ماه مه عليه بيش از ۱۰۰ فرد و شرکت ايرانی مرتبط با فعاليت های غيرقانونی ايران برقرار می شود.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه، و تيموثی گايثنر، وزير خزانه داری آمريکا، در بيانيه مشترکی گفتند: «بازداشتن ايران از توليد تسليحات اتمی ارجحيت بالايی برای دولت آمريکا دارد، و ما همچنان عميقا نگران جاه طلبی های اتمی ايران هستيم. آمريکا به سياست دو سويه وارد آوردن فشار در تعقيب تعامل سازنده و حل مساله از راه مذاکره پای بند است.»

اما آن گونه که کلينتون و گايثنر يادآور شدند، آمريکا تحريم های عليه نيروهای امنيتی ايران را نه فقط بدليل نقش آنها در برنامه های اتمی بلکه همچنين برای نقض حقوق انسانی مردم ايران افزايش داده است. روز ۹ ژوئن، آمريکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نيروی بسيج، نيروی انتظامی و فرمانده آنرا تحريم کرد. همه آنها در نقض جدی و دائمی حقوق انسانی مردم ايران مسئول هستند. اخيرا نيز دولت اوباما تحريم هايی را نيز بر نيروی انتظامی ايران و رييس و معاون آن بدليل حمايت از سوريه، متحد ايران «درخشونت جاری و سرکوب مردم سوريه،» برقرار ساخت. نيروهای امنيتی سوريه نيز بعلت خشونت عليه معترضين صلحجو هدف تحريم قرار گرفتند.

آنگونه که سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در گفت و گو با خبرنگاران يادآور شد، تحريم ها پيامی می فرستند که: «ما فعاليت های اين افراد و شرکت ها را زير نظر داريم، و نه فقط مراقبشان هستيم، بلکه عليه آنها عمل می کنيم ، تا از هر درگيری که ممکن است در سيستم آمريکا ، که جهانشمول است، داشته باشند، جلوگيری کنيم.»

XS
SM
MD
LG