لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۱

آمريکا و ديگر قدرت های جهان پيشنويس قطعنامۀ تحريمی چهارم عليه ايران را به سازمان ملل می فرستند


سوزان رايس سفير آمريکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با ارائه پيشنويس قطعنامۀ تحريمی چهارم عليه ايران اعلام کرد اين قطعنامه تحريم هايی را که پيش از اين بر ايران اِعمال شده قوی تر و گزنده تر می کند.

پيشتر در روز سه شنبه هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد ايالات متحده همراه با روسيه، چين و ديگر اعضاء شورای امنيت بر سر پيشنويس قطعنامۀ تحريمی عليه ايران به توافق رسيده اند. خانم کلينتون در مقابل يک کميتۀ سنای آمريکا اعلام کرد صبح روز سه شنبه در گفتگويی تلفنی با سرگئی لاورف وزير امور خارجه روسيه در مورد جزئيات نهائی پيشنويس قطعنامه، تصميم گرفته شده است.

قطعنامه جديد شاملِ تحريم اسلحه، محدود کردن فعاليت های مربوط به موشک های بالستيک، و بازرسی های بيشتر کشتی های مظنون به داشتن محموله های مرتبط با برنامه اتمی ايران، خواهد بود.

انتظار می رود در قطعنامۀ چهارم شورای امنيت عليه فعاليت های هسته ای ايران، محدوديت و جريمه های نقدی بر مقام ها و نهاد های جمهوری اسلامی ايران از جمله سپاه پاسدران، اعمال شود.

خبر توافق بر سر پيشنويس قطعنامۀ تحريمی عليه ايران يک روز پس از آن اعلام شد که ايران اعلام کرد همراه با ترکيه و برزيل، دو عضو غيردائم شورای امنيت، به توافق هسته ای جديدی دست يافته که بر اساس آن حاضر است بخشی از اورانيوم خود را برای غنی سازی بيشتر به ترکيه ارسال کند.

کشورهای غربی با ظن و ترديد به خبر توافق هسته ای واکنش نشان دادند و روسيه نيز اعلام کرد سؤال های زيادی در مورد اين توافق وجود دارد. در همين حال چين روز سه شنبه پيش از حضور وزير امور خارجه آمريکا در سنا، حمايت خود را از توافق جديد هسته ای ايران با ترکيه و برزيل ابراز داشت. سخنگوی وزارت امور خارجه چين اعلام کرد اين کشور اهميت بسياری برای اين توافق قائل است و از آن حمايت می کند و اميدوار است اين توافق به حل مسالمت آميز بحران هسته ای ايران بی انجامد.

خانم کلينتون اما می گويد توافق هسته ای ايران همزمان با تلاش های جاری برای تحريم ايران، تصادفی نيست.

تکميل قطعنامۀ تحريمی عليه ايران همچنين در حالی صورت گرفته است که روز سه شنبه ايران اعلام کرد در صورتيکه بين ايران و گروه وين توافق ايجاد شود، ظرف يک ماه مبادله سوخت هسته ای آغاز خواهد شد. گروه وين از آژانس بين المللی انرژی اتمی، آمريکا، فرانسه و روسيه تشکيل می شود. رامين مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در کنفرانس خبری هفتگی خود اعلام کرد «حتی در صورت تبادل سوخت هسته ای، غنی سازی در ايران ادامه پيدا خواهد کرد.»

فعاليت های غنی سازی ايران در حالی صورت می گيرد که شورای امنيت سازمان ملل متحد پيش از اين در سه قطعنامه ايران را از غنی سازی منع ساخته است. جمهوری اسلامی ايران با تأکيد براينکه فعاليت های هسته ای ايران صلح آميز است، اين قطعنامه ها را ناديده گرفته است.

XS
SM
MD
LG