لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۰۹

تحريم های جديد فشار بيشتری بر بانک های ايرانی، صنايع کشتيرانی و سپاه پاسداران اعمال خواهد کرد


تحريم های جديد فشار بيشتری بر بانک های ايرانی، صنايع کشتيرانی و سپاه پاسداران اعمال خواهد کرد

ايالات متحده اعلام کرد خواهان آن است که هرچه سريعتر قطعنامۀ تحريمی عليه جمهوری اسلامی ايران در شورای امنيت سازمان ملل متحد به تصويب برسد. اين درحالی است که رييس جمهوری ايران در اين روز حق وتو در شورای امنيت را وسيله ای برای شيطان، توصيف کرد.

آمريکا روز دوشنبه اعلام کرد خواهان آن است که هرچه سريعتر قطعنامه ای عليه ايران در شورای امنيت به تصويب برسد. پی جی کرولی سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا گفت که در حال حاضر نمايندگان آمريکا در نيويورک در گروه های متعدد در حال گفتگو و تصميم گيری در مورد جزئيات قطعنامه هستند. آقای کرولی گفت خواهان آن هستيم که اين قطعنامه هرچه سريعتر به تصويب رسد.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا طی تعطيلات آخر هفته مذاکرات تلفنی متعددی در مورد برنامۀ هسته ای ايران داشت؛ از جمله مکالمۀ تلفنی با سرگئی لاورف، همتای روس خود. اين در حالی است که محمود احمدی نژاد حق وتو در شورای امنيت را ابزاری برای شيطان توصيف کرده است. رييس جمهوری اسلامی در پانزدهمين همايش فرماندهان نيروی انتظامی گفت امروز بشر نيازمند شواری امنيت و حق وتو نيست زيرا اين ها برای نابودی حقيقت بشر است و به ابزاری برای شيطان تبديل شده است. پنج عضو دائم شورای امنيت: آمريکا، روسيه، بريتانيا، چين و فرانسه دارای حق وتو هستند.

اما وزير دفاع ايران روز دوشنبه با موفقيت آميز توصيف کردن مانور نظامی سه روزۀ سپاه پاسداران در خليج فارس و تنگه هرمز گفت تمام اهداف رزمايش پيامبر اعظم - ۵ متحقق شده است. احمد وحيدی افزود با توجه به اجرای اين رزمايش درمنطقه عمومی خليج فارس، اين مانور نظامی حامل پيام صلح و دوستی برای کشورهای منطقه بوده است. پيشتر يکی از نمايندگان مجلس شورای اسلامی هشدار داده بود جمهوری اسلامی توانايی بستن تنگه هرمز را دارد و ايران می تواند در مقابله با تحريم احتمالی، تنگه هرمز را ببنند. حدود ۴۰ درصدِ نفت جهان از تنگه هرمز عبور می کند. پرويز سروی نماينده تهران و عضو كميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس هشدار داد که اگر شرايط بر ما تنگ شود ما نيز شرايط را بر دنيا تنگ خواهيم كرد.

در همين حال روز دوشنبه منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران در سفری به بوسنی هرزه گوين با مقام های بوسنی گفتگو کرد. اين سفر بخشی از تلاش های جمهوری اسلامی ايران برای جلب حمايت کشوری های عضو شورای امنيت از برنامۀ هسته ای ايران است. آقای متکی پيش از بوسنی سفر ناموفقی به اتريش، يکی ديگر از اعضاء شورای امنيت داشت. اما روز دوشنبه وزير امور خارجه برزيل در سفر به ايران بر حمايت اين کشور از برنامۀ هسته ای غيرنظامی ايران تاکيد کرد. «سلسو آموريم» در ملاقات با سعيد جليلی مذاکره کنندۀ ارشد هسته ای ايران گفت برزيل همانطوری که خواهان فعاليت های صلح آميز هسته ای برای خود است برای ايران نيز همين را می خواهد.

آمريکا و متحدانش ايران را به تلاش برای دستيابی به تسليحات هسته ای متهم می کنند. تاکنون شورای امنيت در سه قطعنامه، فعاليت های غنی سازی اورانيوم را برای ايران منع کرده است اما ايران با ناديده گرفتن اين فعاليت ها و تأکيد براينکه برنامۀ هسته ای کشور با مقاصد صلح آميز دنبال می شود، به غنی سازی ادامه می دهد.

بنا به گزارشها در طرح قطعنامۀ چهارمِ شورای امنيت که توسط آمريکا تهيه شده است فشار بيشتری بر بانک های ايرانی، صنايع کشتيرانی و سپاه پاسداران اعمال خواهد شد. همچين به نظر می رسد در اين طرح تحريم هايی برای سرمايه گذاران در صنعت انرژی ايران، در نظر گرفته شده باشد.

برای تصويب قطعنامه ای در شورای امنيت سازمان ملل متحد، دستِ کم ۹ عضو از ۱۵ عضو اين شورا بايد به آن رأی مثبت دهند و رأی مثبت ۵ عضو دائم شورای امنيت، الزامی است.

XS
SM
MD
LG