لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

تحریم جدید آمریکا درباره معامله نفت ایران و اسد، چه کسانی را در بر می‌گیرد


بشار اسد بطور متناوب با مقام های ارشد ایران در دمشق دیدار دارد.
بشار اسد بطور متناوب با مقام های ارشد ایران در دمشق دیدار دارد.

ایالات متحده با تحریم جدید چند فرد و نهاد یک شبکه بین المللی، اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران از طریق آنها به رژیم بشار اسد نفت می دهد.

وزارت‌خزانه داری آمریکا روز سه شنبه این تحریم‌ها را اعلام کرد. در بیانیه خزانه‌داری آمده که رژیم ایران در این شبکه از راه همکاری با شرکتهای روسی میلیونها بشکه نفت در اختیار رژیم سوریه قرار می دهد.

اما چه کسانی و چه نهادهایی در فهرست تحریم‌های وزارت‌خزانه آمریکا قرار گرفته اند

۱- شرکت گلوبال ویژن، مستقر در روسیه

۲- شرکت پرومیسری‌ایمپورت، شرکت سرمایه‌گذاری و تحقیقاتی در روسیه

۳- شرکت دارویی و پزشکی تدبیر کیش، مستقر در ایران

۴- محمد قاسم البزال، تبعه لبنان

۵- محمد عامر الشویکی، تبعه سوریه

۶- آندره دوگائف، تبعه روسیه، معاون شرکت پرومیسری‌ایمپورت

۷- رسول سجاد، تبعه ایران

۸- حسین یعقوبی، تبعه ایران

۹- حاجی عبدالنصیر، تبعه عراق

«اداره کنترل دارایی های خارجی» وزارت خزانه داری آمریکا در بخشی از اطلاعیه خود می گوید محمد عامر الشویکی، شرکت شرکت گلوبال ویژن، مستقر در روسیه را دارد و شرکت گلوبال ویژن با هماهنگی شرکت نفت ایران، در کار انتقال پول مربوط به نفت فرستاده شده به سوریه بوده است.

اداره کنترل دارایی های خارجی همچنین گفته است به رغم اینکه نام شرکت دارویی و پزشکی تدبیر کیش، اینطور می گوید که در حوزه امور انسانی فعالیت دارد، این شرکت بارها برای تسهیل انتقال غیرقانونی نفت به سوریه و در پشتیبانی از این اقدامات، مورد استفاده قرار گرفته است.

به گفته اطلاعیه وزارت خزانه داری، محمد عامر الشویکی علاوه بر دخالت داشتن در اقدامات مربوط به نفتا، در کار انتقال میلیون ها دلار از ایران به گروه های نیابتی اش در منقطه شام، از جمله انتقال پول به گروه های تروریستی در فهرست آمریکا به ویژه حزب الله و حماس نقش داشته است.

اطلاعیه وزارت خزانه داری می گوید مقامات ارشد بانک مرکزی ایران، یعنی رسول سجاد (مدیر بخش بین الملل بانک مرکزی ) و (حسین یعقوبی، معاون امور بین الملل بانک مرکزی) هر دو در تسهیل نقل انتقالات پول مربوط به نفت ارسالی برای سوریه، با یک شرکت روسی دخالت داشته است. یعقوبی با آندره دوگائف در انجام اقدامات ذکر شده همکاری داشته است.

«اداره کنترل دارایی های خارجی» در وزارت خرانه داری می گوید که رژیم اسد وسیله انتقال میلیونها دلار پول به نیروی قدس سپاه پاسداران را فراهم می کند و آن پولها در نهایت به دست حماس و حزب الله لبنان می رسد.

این تازه ترین تلاش پرزیدنت ترامپ برای قطع کمک های جمهوری اسلامی به گروه های تروریستی در خاورمیانه است.

پرزیدنت ترامپ که می گوید ایران توافق هسته ای را نقض کرده، شش ماه پیش از برجام خارج شد و تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را باز گرداند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG