لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

کارشناسان: برای اجرای کامل تحریم علیه کره شمالی نیاز به ائتلافی جهانی است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارشناسان معتقدند برای محدود کردن تلاش های کره شمالی در تضعیف تحریم های بین المللی به یک نهاد اجرایی هماهنگ کننده نیاز است.

جاشوآ استنتون، حقوقدان ساکن واشنگتن، می گوید «آن چه ما نیاز داریم یک رویکرد ائتلافی چند لایه در عمل به قانون، قواعد، مقررات، اشتراک اطلاعات و اجرای» تحریم ها بر کره شمالی است.

بعضی کشورها از مهارت کافی و منابع لازم برای عمل به تحریم ها برخوردار نیستند.

استنتون معتقد است: «نزدیک ترین نهاد برای این مهم کمیته قطعنامه ۱۷۱۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که از گروهی از کارشناسان اطلاعات می گیرد. کمیته ۱۷۱۸ کند و ضعیف است. گروه کارشناسی اش عالی است اما اختیار عمل ندارد.»

چین و روسیه به عنوان ناقضان آشکار تحریم ها شناخته می شوند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده چهارشنبه یک نهاد روسی را تحریم کرد که امکان دسترسی کره شمالی به نهادهای مالی را فراهم کرده بود.

از فوریه ۲۰۱۸ تا فوریه ۲۰۱۹، پنجاه و شش کشور در نقض تحریم های سازمان ملل علیه کره شمالی مشارکت داشته اند.

استنتون می گوید آمریکا، بریتانیا و ژاپن خواهان اجرای تحریم ها هستند و توان اجرای آن ها را دارند. اما کشورهایی مانند مالزی و موزامبیک که خواهان اجرای تحریم ها هستند منابع لازم برای عمل به آن را ندارند.

کشورهایی مانند فرانسه و نیوزیلند هم به طور غیرمستقیم تحریم ها را نقض کرده اند.

رابرت هوئیش، کارشناس تحریم در کانادا، می گوید وضع تحریم به تنهایی برای مجبور کردن کره شمالی به عمل به آن کافی نیست.

تروی استنگرون، مدیر ارشد موسسه اقتصادی کره، معتقد است: «آمریکا لازم است نقش مهمی در اجرای تحریم ها ایفا کند و مساله مهم به اشتراک گذاشتن اطلاعات از طریق همکاری است.»

آمریکا اخیرا شواهدی شامل ۳۲ عکس و تصویر ماهواره ای را به مقام های چین ارائه داد که انتقال نفت به کره شمالی از جمله از کشتی به کشتی را نشان می دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG