لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

پیشنهاد آشتی آنگ سان سوچی به دولت نظامی برمه


پیشنهاد آشتی آنگ سان سوچی به دولت نظامی برمه
پیشنهاد آشتی آنگ سان سوچی به دولت نظامی برمه

آنگ سان سوچی، فعال پیشروی جنبش دموکراسی خواهی در برمه، به دولت نظامی این کشور که او را در دو دهه گذشته، در بازداشت خانگی نگاه داشته بود، شاخه صلح زیتون هدیه کرد.

خانم سوچی، برنده ۶۵ ساله جایزه صلح نوبل، در گفت و گویی اختصاصی با بخش برمه صدای آمریکا، گفت او و حامیانش، «قطعا در صدد درگیر شدن» با رهبران نظامی کشور نیستند. او گفت: «ما امیدواریم که حاکمیت درک کند که درگیری راه حل مشکلات برمه نیست».

آنگ سان سوچی، روز شنبه از بازداشت خانگی آزاد شد و هنگام خروج از خانه اش در کنار دریاچه، از سوی هزاران تن از هوادارانش مورد استقبال قرار گرفت. روز یکشنبه، خانم سوچی در مقر حزب متبوعش، «اتحادیه ملی برای دموکراسی» سخنرانی کرد و گفت آزادی بیان سنگ بنای دموکراسی است.

این برنده نوبل صلح در گفت و گوی تلفنی با صدای آمریکا گفته است تلاش خواهد کرد تا دولت نظامی برمه را متقاعد سازد که «آشتی ملی به نفع همگان است». او گفت معتقد است اگر هر دو طرف واقعا بخواهند، راه حلی را خواهند یافت. به گفته خانم سوچی آنان باید در مورد موارد امکان پذیر مذاکره و تصمیم گیری کنند و سپس در آن راه، کار کنند.

آنگ سان سوچی گفت از دولت ها و ملت های جهان خواهد خواست تا راهی برای همکاری بیابند. او گفت جامعه بین الملل می تواند کارهای امکان پذیر و عقلانی زیادی برای برمه انجام دهد. او در مورد جزئیات این موارد سخنی نگفت.

رهبر جنبش دموکراسی خواهی برمه علی رغم پیشنهاد مبنی بر مذاکره با دولت نظامی برمه درباره مسائل ملی، گفت پرسش های فراوانی درباره عادلانه بودن انتخابات هفتم نوامبر در برمه، مطرح شده است. آنگ سان سوچی، گفت حزبش کمیته ای را برای تحقیق درباره این پرسش ها تشکیل داده است و به زودی گزارشی در همین زمینه منتشر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG