لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۹

جایزه اول جشنواره سینمایی بیروت در دست های حنا مخملباف


جایزه اول جشنواره سینمایی بیروت در دست های حنا مخملباف
جایزه اول جشنواره سینمایی بیروت در دست های حنا مخملباف

«حنا مخملباف» کارگردان ایرانی در بخش فیلم های کوتاه و دو کارگردان کردتبار دربخش فیلم های بلند داستانی و فیلم های مستند در یازدهمین سال برگزاری جشنواره بین المللی فیلم بیروت که شب گذشته (١٣ اکتبر) به پایان رسید جوایز اصلی این فستیوال را از آن خود ساختند.

ابراهیم البطوط، کارگردان مصری جایزه بهترین فیلم داستانی و بلند خاورمیانه را برای فیلم «هاوی» به دست آورد. وی هم چنین توانست جایزه بهترین فیلمنامه نویس بخش خاورمیانه این جشنواره سینمایی را به دست آورد.

فیلم «یک چهارم مترسک» ساخته «حسن علی محمود» کارگردان عراقی کرد تبار جایزه بهترین کارگردان سال فستیوال را از آن این فیلمساز کرد. فیلمساز عراقی «یحیی حسن العلاق» هم جایزه بهترین فیلم مستند فستیوال بیروت را برای ساختن فیلم «کولا» به دست آورد.

حنا مخملباف فیلمساز ایرانی با فیلم تازه خود به نام «زندگی سگی» جایزه بهترین فیلم کوتاه فستیوال بیروت را از آن خود ساخت.

«زندگی سگی» تصویری از زندگی سگ ها در ایران را به نمایش می گذارد. سگ هایی که تحت فشارهای حکومتی در ایران از نگهداری و گرداندن آن ها با این استدلال که آن ها «نجس» و «خطرناک » هستند جلوگیری می شود.

مقام ها و رسانه های رسمی ایران فیلم «حنا مخملباف» را یکی از آثاری می شمارند که به پشتیبانی از اعتراضاتی که پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران در خرداد ماه ١٣٨٨ به وقوع پیوست ساخته شده است و در نشریات داخلی از حضور «فیلم های پشتیبان فتنه ٨٨ در جشنواره سینمایی بیروت» سخن برده شده است. خبرگزاری فارس نیز پیش از این ها نوشته بود که: «در اين فيلم، مخملباف با دستمايه قرار دادن طرحی درباره ممنوعيت گرداندن و نگهداری حيوانات نجس و خطرناک به ارکان نظام حمله می‌کند.»

بنا بر گزارش تارنمای خانه فیلم مخملباف، حنا مخملباف طی ارسال پیامی به جشنواره بیروت جایزه خود را به فیلم سازان ایرانی که هم اکنون در زندان ها به سر می برند اهدا کرد. او در این پیام از «احساس دوگانه» خود هنگام دریافت این جایزه سخن گفت: «خوشحالم که از جشنواره معتبر شما چنين جايزه ارزشمندی را دريافت کرده‌ام. غمگينم، به ‌خاطر زندانی بودن دوستان فيلم‌ سازم در ايران. فيلم‌ سازانی که تنها جرم‌ شان ساختن فيلم در مورد واقعيت‌های زندگی در ايران است.» حنا مخملباف ادامه داد: «برای يکی ساختن احساسم می‌خواهم از طرف شما سينمادوستان لبنانی اين جايزه را به دوستان فيلمساز ايرانی و در بندم تقدیم کنم.»

علاوه برفیلم «مخملباف» چند فیلم ایرانی دیگر نیز به جشنواره سینمایی بیروت دعوت شدند اما برخی از آن ها به خاطر شرایط حساس نهایتا از نمایش فیلم های خود در این جشنواره منصرف شدند. یکی از این فیلم ها «سرخ و سفید و سبز» ساخته «نادر داودی» قرار بود در بخش رقابت های فیلم های مستند شرکت کند. فیلم به رویدادهای پیش از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران و به مسایل رقابت های انتخاباتی می پردازد. خبرگزاری فارس از این فیلم هم به عنوان یک «فیلم ضد انقلاب» نام برده بود.

امسال بیش از ۶٧ فیلم از ٢٩ کشور مختلف در جشنواره بین المللی فیلم بیروت شرکت داشتند.

این فستیوال که از روز پنجم اکتبر کار خود را با فیلم «درخت زندگی»، فیلم برنده جایزه نخل طلایی فستیوال سینمایی «کن» ساخته «ترنس ملیک» کارگردان لبنانی تبار آمریکایی آغاز کرده بود، با فیلم «ملانکولی» ساخته فیلمساز برجسته دانمارکی «لارس ون تریر» و مراسم اهدای جوایز این جشنواره به پایان رسید.

XS
SM
MD
LG