لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

آيا صدقه به فقرا شيوه درستی برای کمک به آنها است؟


آيا صدقه به فقرا شيوه درستی برای کمک به آنها است؟
آيا صدقه به فقرا شيوه درستی برای کمک به آنها است؟

به گزارش صندوق بين المللی پول يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون نفر از جمعيت ۷ ميلياردی جهان با روزی کمتر از يک دلار و ٢۵ سنت زندگی می کنند و در واقع در فقر شديد به سر می برند.

در حالی که بنگاه های خيريه در جهان برای اين افراد صدقه جمع می کنند رييس يکی از اين سازمان های خيريه می گويد: صدقه به فقرا شيوه درستی برای کمک به آنان نيست.

ليلا جانا، موسس و رييس ساماسورس که سازمانی غيردولتی است، می گويد: من صدقه را دوست ندارم. فکر می کنم صدقه خدمتی به فقرا نيست.

ليلا جانا می افزايد: با استفاده از اينترنت در سراسر جهان، صد ها نفر را که در فقر زندگی می کنند، به کار گماشته است.

ليلا جانا توضيح می دهد که: مردم می خواهند درآمد داشته باشند و خودشان تصميم بگيرند پولشان را چگونه خرج کنند. من فکر می کنم بزرگترين تراژدی کشورهای در حال توسعه اين است که به مردم مستمند گفته می شود با صدقه ای که به آنان داده می شود چه بايد بکنند، که در واقع تحقير آنان است.

ليلا که فارغ التحصيل دانشگاه هاروارد است طی ده سال گذشته به کشورهای در حال توسعه سفر کرده است. او در ۱۷ سالگی در اولين سفر خود به غنا به يک منبع بزرگ پی برد - قابليت مغز انسان و هوش بشر.

او به اين فکر افتاد که شهروندان کشورهای فقير و در حال توسعه می توانند با استفاده از کامپيوتر و اينترنت کار کنند و اين ايده مبنای ايجاد سازمان ساماسورس بود.

سازمان ساماسورس که دفتر اصلی آن در سانفرانسيسکو است قرارداد انجام کارهای ديجيتال را از شرکت های بزرگ ميگيرد. سپس پروژه های بزرگ را به چندين پروژه کوچک تقسيم کرده و آن را به کارمندان خود در کشورهای فقير ارجاع می کند.

در حال حاضر ساماسورس با ۱۶ دفتر در آفريقا، آسيای جنوبی و هائيتی همکاری دارد و بيش از يک ميليون دلار به بيش از ۱۵۰۰ نفر که بيشتر آنان زن هستند، دستمزد پرداخته است.

ليلا جانا می گويد که يشتر خشونت عليه زنان از عدم استقلال مالی آنان سرچشمه می گيرد و کار کردن آن ها از طريق کامپيوتر مزايای بسياری برايشان دارد.

جانا در نظر دارد ساماسورس را به يک سازمان اجتماعی جهانی تبديل کند و ميليون ها يا دست کم هزاران نفر را در سراسر جهان به کار گيرد، تا آنان بتوانند خود را از دام فقر نجات دهند.

XS
SM
MD
LG