لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

سالوینی از اتمام کار دولت در ایتالیا خبر داد و خواهان برگزاری انتخابات شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ماتئو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا و رهبر حزب حاکم «لیگا»، اعلام کرد دولت ائتلافی این کشور دیگر قادر به ادامه فعالیت نیست. سالوینی روز پنج شنبه پس از ماه ها مجادلات داخلی، با اعلام این تصمیم گفت که تنها راه پیش رو برگزاری انتخابات تازه است.

اعلام ناگهانی این تصمیم پس از یک دوره خصومت علنی شدید بین حزب راستگرای «لیگا» و شرکای ائتلافی اش «جنبش ۵ ستاره»، که حرکتی ضد تشکیلات سیاسی است، صورت گرفته، و سومین اقتصاد بزرگ منطقه «یورو» را در آینده سیاسی نامعلومی فرو برده است.

سالوینی در بیانیه ای اظهار داشت که به جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا که عضو هیچ یک از احزاب ائتلافی نیست، گفته که پس از کمتر از یک سال حضور در راس قدرت، اتحاد با «۵ ستاره» فرو ریخته است و «ما باید به سرعت انتخاب را برعهده رای دهندگان بگذاریم.»

پارلمان ایتالیا که اکنون در دوره تعطیلات تابستانی است ممکن است هفته آینده برای برداشتن گام های لازم تشکیل جلسه دهد.

تنش سیاسی زمانی بالا گرفت که روز چهارشنبه دو حزب بر سر آینده یک پروژه قطار سریع السیر به مقصد فرانسه علیه همدیگر رای دادند.

تعداد کرسی های «۵ ستاره» در پارلمان بیشتر از «لیگا» است؛ اما بنا بر نظرسنجی ها حزب سالوینی اکنون از حمایت دو برابری افکار عمومی برخوردار است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG