لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۷

نمایش آثار هرگز دیده نشده «سالوادور دالی»


نمایش آثار هرگز دیده نشده «سالوادور دالی»
نمایش آثار هرگز دیده نشده «سالوادور دالی»

در نمایشگاه تازه ای که از آخرهفته آینده در شهر آتلانتا برپا خواهد شد، آثارهرگز به نمایش گذاشته نشده ای از «سالوادور دالی» نقاش فراواقع گرای اسپانیایی عرضه خواهد شد. آثاری که این هنرمند در سال های آخر حیات خلق کرده و شامل چند نقاشی تازه است که درطول ۵۰ سال گذشته هرگزدر ایالات متحده آمریکا به نمایش گذاشته نشده است.

«سالوادور دالی» در ابتدای کار، با طرح های چون«ساعت آب شده» ناگهان به یکی از نمادهای سبک «سوررئالیست» یا شیوه فراواقعی در نقاشی تبدیل شد اما پس از ١٠ سال، در اوایل دهه ١٩٣٠ میلادی، روابط او با گروه هنرمندان پیرو این سبک به دلایل سیاسی و هنری به سردی گرایید.

نمایشگاه «آخرین آثار سالوادور دالی» که روز شنبه آینده در موزه هنری «های» High Museum در شهر آتلانتا گشوده خواهد شد، برروی آثار این هنرمند در سال های ١٩۴٠ تا ١٩٨٣ تمرکز دارد.

«الیوت کینگ» برپاکننده این نمایشگاه بحث انگیز می گوید: «این یک واقعه هیجان انگیز و قابل بررسی است چرا که با وجود آن که زندگی حرفه ای سالوادور دالی نزدیک به هشتاد سال و در طول قرن بیستم ادامه داشته اما اغلب مردم تنها با آثار او از دهه ٣٠ میلادی آشنایی دارند تاحدی که گمان می برید دالی در سال ١٩۴٠ مرده است.»

سالوادور دالی در سال ١٩۴١، خود را به عنوان یک نقاش «کلاسیک» معرفی کرد و هرچند منتقدین هنری کارهای بعدی او را به شدت مورد حمله قرار دادند و آن را «زننده» و «تجارتی» خواندند اما برای مردم معمولی تفاوت فاحشی میان آثار «سوررئالیستی» دالی و آثار بعدی این هنرمند وجود ندارد یا اگر وجود دارد این تفاوت ها به آسانی قابل تشخیص نیست.

کینگ می گوید: «هرچند سالوادور دالی بعدها کوشید تا با ارائه آثار افراطی و غیرمتعارف، کار خود را از آثار دیگر هنرمندان سوررئالیست جدا سازد اما همین جداسازی موجب خلق آثار تازه ای در سال های آخر زندگی او شد و شاید بتوان گفت دالی به نوعی این آثار اولیه را در نقاشی های بعدی خود تکمیل کرده است.»

کینگ می گوید: «به همین دلیل هم این نمایشگاه تازه، نمونه هایی از لایه های گوناگون آثار این هنرمند را به نمایش گذاشته است. برای کسانی که برای نخستین بار با دالی و آثار او آشنا می شوند، این نمایشگاه معرف قدرت تخیل عمیق و علاقه وافری که این نقاش اسپانیایی به انجام کارهایی عجیب برای جلب توجه دیگران داشت خواهد بود. برای کسانی که به خوبی با سالوادور دالی و آثار او آشنا هستند، این نمایشگاه چالشی است چرا که تمام تصوراتی که تا این تاریخ از دالی داشته اند را برای همیشه عوض می کند و آن ها را به تماشای جلوه های تازه ای از آثاری که هرگز تا به حال دیده نشده است می برد.»

نمایشگاه «دالی» با عکس هایی از«فیلیپ هالسمن»، هنرمند عکاس آمریکایی، از «سالوادور دالی» در حال بازی با سبیل های عجیب و غریبش در ژست های مختلف و گاه دیوانه وار و مضحک آغاز می شود. ژست هایی که نمایانگر رفتار غیرعادی دالی است و در آن زمان موجب می شد تا گاه توجه افکار عمومی را بیشتر از آثار هنری او به خود او جلب کند. گاه این حرکات باعث رسوایی ها و بدنامی هایی می شد که نام او را در مجامع مختلف بر سر زبان ها می انداخت و باعث معروفیت بیشتراو در میان عموم مردم می شد. این مسئله عاملی کمک دهنده بود که در نتیجه تقاضا برای خرید آثار او را در میان طیف گسترده تری از مردم معمولی توسعه می داد.

بلافاصله پس از این «پرتره» های توجه برانگیز، نمایشگاه آثار اولیه دالی به نمایش گذاشته شده است تا دیدارکنندگان جوان تر بتوانند با پیشینه و زمینه های هنری این نقاش آشنا شوند.

XS
SM
MD
LG