لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

همسر سالوادور دالی: سوژه جدید نمایشگاهی در بارسلونا


«النا ایوانوونا دیاکونووا» معروف به «گالا دالی» همسر سالوادور دالی نقاشی بزرگ سبک سوررئال بود اما بنا بر نمایشگاه تازه ای به نام «کالا سالوادور دالی: اتاقی برای خودش» که در بارسلونا برپا شده، او بیش از «همسر دالی» بود. او الهام بخش آثار هنری، نویسنده، هنرمند هنر مفهومی، و یک روشنفکر بود.

گالا که متولد روسیه بود، در سال ۱۹۳۴ با سالوادور دالی ازدواج کرد و پیش از آن یک بار دیگر ازدواج کرده بود. همسر اولش پل الوار، شاعر فرانسوی و از بنیانگذاران سبک سوررئال بود.

بسیاری از نقاشیها و طراحیهایی که دالی طی سالها از گالا کشیده در نمایشگاه ارائه شده است.

نمایشگاه همچنین شامل پرتره هایی است که هنرمندان دیگر از وی کشیده اند. مانند «مکس ارنست» هنرمند آلمانی که در جنبش‌های سوررئالیسم و دادائیسم فعالیت داشت. از همین رو گالا یکی از چهره های شناخته شده این جنبش در دهه ۱۹۲۰ میلادی در پاریس به شمار می رود.

سازمان دهنده های نمایشگاه می گویند تصویری که از گالا به عنوان زنی که دنبال پول شهرت بود رسم شده اشتباه است. چرا که زمانی که او با دالی ازدواج کرد، او یک هنرمند ناشناخته جوان بود. آن چیزی که گالا را جذب دالی کرد پول و شهرتش نبود بلکه ایده اینکه زندگی دو نفره خود را تبدیل به یک پروژه هنری کنند.

این نمایشگاه تا اکتبر سال جاری در بارسلونا برپا خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG