لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

رژیم های غذایی کم نمک و امکان ابتلا به بیماری های قلبی


رژیم های غذایی کم نمک و امکان ابتلا به بیماری های قلبی
رژیم های غذایی کم نمک و امکان ابتلا به بیماری های قلبی

رژیم های غذایی کم نمک معمولا باعث کاهش فشار خون می شوند ولی در عین حال باعث بالا رفتن میزان کلسترول می شوند.

نتیجه یک پژوهش جدید مزایای کاهش نمک در رژیم غذایی ما را زیر سوال می برد.

پژوهشگران دریافته اند که رژیم های کم سدیم که منجر به کاهش متوسط فشار خون می شوند، ممکن است با اثراتی نه چندان دلخواه همراه باشند.

همه ما به عنوان یک اصل پزشکی پذیرفته ایم که کاهش نمک باعث کاهش فشار خون و در نتیجه منجر به پایین آمدن خطر حمله قلبی می شود. ولی بنا به اظهارات نیلز گرادال، پژوهشگر دانشگاه کپنهاگ «تاثیر این گونه رژیم ها بر روی افراد سالم با فشار خون طبیعی بسیار اندک است.» وی می گوید برای بیمارانی که فشار خون بالا دارند، تاثیر این رژیم ها حدود ۵/۳ در صد است.

گرادال با گرد آوری حاصل ۱۶۷ تحقیق صورت گرفته به این نتیجه دست یافته است. این تحقیقات بیشتر بر روی اروپایی ها و اهالی آمریکای شمالی صورت گرفته است و با این حال لازم به ذکر است که رژیم های کم سدیم در کاهش فشار خون سیاه پوستان و آسیایی ها تاثیر بیشتری دارد.

با اینکه کاهش هر چند اندک فشار خون برای افراد مبتلا اهمیت بسیار دارد، تحقیقات نشان می دهد که کلسترول افرادی که به برنامه های غذایی کم نمک روی می آورند، بالاتر می رود و در نتیجه امکان بروز بیماری های قلبی بیشتر می شود.

گرادال می گوید رژیم های کم سدیم سیستم طبیعی تنظیم نمک در بدن را به هم می ریزد و حتی در برخی موارد سطح هورمون ها را نیز دستخوش تغییر می کند. این بدان معنی است که بدن به دلیل کاهش بیش از حد سدیم احساس خطر می کند.

گرادال بر این باور است که برای به دست آوردن نتایج دقیق تر، بهتر است پژوهش هایی مستقیما بر روی رابطه مصرف نمک با بیماری های قلبی و تلفات ناشی از آن صورت گیرد. ولی وی در عین حال اذعان می کند چنین تحقیقاتی باید تعداد زیادی بیمار را برای سالیان متمادی بر روی رژیم های خاصی نگاه داشت که این امری بسیار دشوار است.

گرادال همچنین هشدار می دهد که نباید از پژوهش های وی به عنوان مجوزی برای مصرف بیش از حد نمک استفاده کرد. وی می گوید این تحقیق نشان می دهد که مصرف به اندازه نمک احتمالا خطری ندارد و روی آوردن به رژیم های کم نمک زیان های خود را به همراه دارد و الزاما منجر به کاهش خطر حمله قلبی نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG