لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

پادشاه عربستان سعودی: ایران خطری برای امنیت جهانی است


ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در جریان مراسم افتتاحیه نشست اضطراری شورای همکاری خلیج فارس از ایران با عنوان «خطری برای امنیت جهانی» یاد کرد.

به گزارش رویترز، پادشاه عربستان سعودی در سخنان خود گفت جمهوری اسلامی «در امور داخلی دیگرکشورها دخالت می‌کند، برنامه هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد و آزادی حمل و نقل دریایی را به خطر می‌‌اندازد.»

ملک سلمان همچنین از جامعه جهانی خواست مانع دخالت ایران در امور داخلی دیگر کشورها، اعزام «تروریست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی» و «تهدید علیه کشتی‌رانی در آب‌های بین‌المللی» شود.

عربستان سعودی روز گذشته و امروز میزبان سه نشست است؛ نشست اضطراری «شورای همکاری خلیج فارس»، نشست اضطراری اتحادیه عرب و نشست سازمان همکاری‌های اسلامی.

نشست اضطراری شورای همکاری خلیج فارس پس از آن برگزار می‌شود که طی هفته‌های اخیر تنش میان ایران و ایالات متحده بالا گرفته است.

حمله به چهار کشتی تجاری در آب‌های بندر فجیره در امارات متحده عربی، حمله‌‌های پهپادی حوثی‌ها به لوله‌های انتقال نفت عربستان سعودی و پرتاب راکت به منطقه سبز بغداد و نزدیکی سفارت آمریکا، از جمله وقایعی است که در این مدت رخ داده است.

مقام‌های ایالات متحده می‌گویند که ایران به احتمال زیاد در حمله به کشی‌های تجاری در فجیره دست داشته است. جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته است که ایالات متحده اسناد دست داشتن ایران در این حمله را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد.

ایران اما هرگونه دست داشتن در این حمله‌ها را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG