لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

صالحی: ایران به تعهدات هسته‌ای خود طبق زمان‌بندی عمل می‌کند


دو روز بعد از اظهارات ضد و نقیض درباره جمع آوری سانتریفیوژهای نطنز و فردو، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید این کشور تعهداتش در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را طبق زمان‌بندی اجرا خواهد کرد.

علی اکبر صالحی که در ژاپن است، روز پنجشنبه ۱۴ آبان گفت با اجرای تعهدات ایران در زمان بندی پیش بینی شده، "تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران تا پایان سال جاری میلادی برچیده خواهند شد."

مقام های دولت ایران تاکید دارند که با اجرای تعهدات توافق هسته ای، تحریم ها هرچه زودتر برداشته شود. حسن روحانی نیز بتازگی گفته بود تحریم‌ها علیه ایران تا پایان سال ۲۰۱۵ برداشته خواهد شد.

صالحی: ایران به تعهدات هسته‌ای خود طبق زمان‌بندی عمل می‌کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

روز دوشنبه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از جمع آوری سانتریفیوژهای اضافی در سایت های هسته ای فردو و نطنز خبر داده بود.

براساس توافق هسته ای جامع بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، جمهوری اسلامی ایران باید قبل از اجرای توافق، تغییرات و اصلاحاتی در مراکز هسته ای خود انجام دهد. از جمله این تغییرات و تعهدات، تعداد سانتریفیوژهای نسل اول در سایت هسته ای نطنز باید به ۵۰۶۰ عدد برساند. سطح غنی سازی این سانتریفیوژها نیز تا حد ۳.۶۷ کاهش خواهد یافت.

ایران همچنین پذیرفته که تعداد سانتریفیوژهای سایت هسته‌ای فردو را هم تنها ۱۰۴۴ عدد خواهد بود.قرار است سانتریفیوژهای اضافی زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، انبار شود.

بعد از این اعلام آقای صالحی، ۲۰ نماینده مجلس در تذکری کتبی به حسن روحانی، توقف جدی دستور جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو و نطنز تا زمانی که شروط رهبری اجرایی شود را خواستار شدند.

بعد از این واکنش، روز سه شنبه ۱۲ آبان، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایراندر واکنش به اعتراض نمایندگان، گفت که "هنوز سانتریفیوژی جمع نشده است و در مرحله انجام کارهای مقدماتی هستیم."

ایران موظف است بر اساس توافق جامع هسته‌ای بخش عمده‌ای از برنامه هسته‌ای خود را پیش از رفع یا تعلیق تحریم‌ها کاهش یا تغییر دهد.

هرچند موضع رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره جمع آوری سانتریفیوژها علنی اعلام نشده، اما حمید رسایی، نماینده تهران درمجلس، به نقل از یکی از مقامات دولت حسن روحانی اعلام کرد که آیت الله خامنه ای آغاز "اقدامات عملی" ایران برای اجرای توافق اتمی وین، که بخشی از آن جمع آوری سانتریفیوژهاست را پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG