لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۸

عرضه ویولن استرادیواری در حراج ساتبی


ویولن مک دونالد ساخته استرادیواری در حراجی ساتبی به نمایش گذاشته شد تا داوطلبان خرید روی آن قیمت بگذارند - نیویورک، ۲۷ مارس ۲۰۱۴
ویولن مک دونالد ساخته استرادیواری در حراجی ساتبی به نمایش گذاشته شد تا داوطلبان خرید روی آن قیمت بگذارند - نیویورک، ۲۷ مارس ۲۰۱۴
انتظار می رود ویولن آلتوی موسوم به مک دونالد، ساخته آنتونیو استرادیواری، سازنده و تعمیرکار ویولن قرن هفدهم و هجدهم ایتالیا، در حراجی ساتبی به قیمتی بالاتر از ۴۵ میلیون دلار به فروش برود؛ که در این صورت رکورد بالاترین قیمت یک ساز موسیقی در جهان را خواهد شکست. این ویولن آلتو یکی از بهترین ها در نوع خود به شمار می رود. حراج خانه ساتبی می گوید این اولین بار در ۵۰ سال اخیر است که یک ویولن ساخته استرادیواری به معرض حراج گذاشته می شود. همچنین، این یکی از تنها دو ویولن ساخته استرادیواری است که هنوز در مالکیت خصوصی است. یکی دیگر از این ویولن ها در کتابخانه کنگره در شهر واشنگتن نگهداری می شود.

تیم اینگلز مدیر حراج خانه اشیای عتیقه اینگلز و هی دی در لندن، که برای فروش این ویولن با حراج خانه ساتبی همکاری می کند، به خبرگزاری رویترز گفت آنتونیو استرادیواری بهترین سازنده ویولن تا به امروز است. به گفته آقای اینگلز، «نکته شگفت انگیز درباره این ساز این است که تعداد ویولن آلتوهای موجود در جهان انگشت شمار است. تنها ده ویولن آلتوی کامل.»

آخرین باری که یک ویولن ساخته استرادیواری در حراج فروخته شد سال ۲۰۱۱ بود که ویولن موسوم به «لیدی بلانت»، ساخته شده به سال ۱۷۲۱ در یک حراجی روی اینترنت به قیمت ۱۵.۹ میلیون دلار به فروش رفت.

آنتونیو استرادیواری سال ۱۶۴۴ در شهر کریمونای ایتالیا به دنیا آمد. او از بیست سالگی کار ساختن ویولن را شروع کرد و هفتاد و سه سال تمام – تا زمان مرگ در سال ۱۷۳۷ – به این کار ادامه داد. او علاوه بر ویولن و ویولن آلتو، عود، ماندولین، گیتار و چنگ هم ساخته است.

آقای اینگلز می گوید به تأیید صاحبنظران ظریفترین و بهترین ویولن آقای استرادیواری همین ویولن موسوم به مک دونالد است که در سال ۱۷۱۹ آن را ساخته است. منتهای آرزوی هر کلکسیونر سازهای موسیقی این است که ویولنی ساخته استرادیواری در مجموعه اش داشته باشد.

اوج خلاقیت آقای استرادیواری سالهای ۱۷۰۰ تا ۱۷۲۰ بود که سازهایی کاملاً بی نقص و عالی ساخت. ویولن مک دونالد هم در همین دوران ساخته شده. نام این ساز از گادفری باسویل، یا بارون مک دونالد سوم، گرفته شده که در سال های دهه ۱۸۲۰ میلادی آن را خریده بود.

ویولن مک دونالد توسط خانواده پیتر شیدلاف از نوادگان خاندان معروف آمادئوس کوارتر برای فروش گذاشته شده است. این خانواده در سال ۱۹۶۴ ویولن مک دونالد را خریداری کرده بود.

داوطلبان خرید ویولن آلتوی سیصد ساله، مبلغ پیشنهادی خود را در پاکت های مهر و موم شده به حراج خانه ساتبی می فرستند.
XS
SM
MD
LG