لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

دومین کتاب سلمان رشدی برای نوجوانان: لوکا و آتش زندگی


دومین کتاب سلمان رشدی برای نوجوانان: لوکا و آتش زندگی
دومین کتاب سلمان رشدی برای نوجوانان: لوکا و آتش زندگی

سلمان رشدی پس از سالها بار دیگر داستانی برای کودکان چاپ ومنتشر کرده است: «لوکا و آتش زندگی» که برای «میلان» پسر دومش نوشته است.

سلمان رشدی که خود گفته بود داستان کودکان «آلیس در سرزمین عجایب» اثر لوییس کارول یکی از کتابهای تاثیرگذار در زندگی ادبی اش بوده، در داستان لوکا و آتش زندگی این تاثیر را آشکار کرده و شخصیتهای اصلی داستان آلیس در سرزمین عجایب از جمله «خرگوش شتاب پا»، «دخترک بازیگوش رویاباف»، «هزارپا»ی قلیان کش راحت طلب و به کلی جهان کنایه ای آلیس را در داستان خود بازنمایی کرده است.

سلمان رشدی درباره لزوم نوشتن داستان نوجوانان برای یک مخاطب حقیقی که به واقعی بودن جهان داستانی برای کودکان کمک کند، افزوده: همانطور که کارول این داستان را ویژه یک دختربچه واقعی و بازیگویش به نام: آلیس لیدل نوشته است. هرچند شخصیت اصلی داستان آلیس در سرزمین عجایب از شخصیت واقعی این آلیس گرته برداری شده با این حال آلیس لیدل واقعی مخاطب اصلی او در این داستان بوده است. سلمان رشدی ادامه می دهد از دیگرسو «آ. میلنه» هم که شخصیت «وینه پو» را برای پسرش «کریستوفر» خلق کرده و «جی ام بری» هم «پیتر پن» را برای پسران «لوین دیویس» نوشته، بنابراین، من هم داستان: «لوکا و آتش زندگی» را برای پسر دوازده ساله ام نوشته ام و او مخاطب اصلی من در این کتاب بوده چون نمی توانستم برای نوجوانان عام بنویسم. این هدیه ای برای دوازده سالگی میلان بود.

سلمان رشدی می افزاید: سالها پیش من کتاب «قصه هارون و دریا» را برای پسر بزرگم ظفر نوشتم. میلان 9 ساله بود که با خواندن این کتاب فشار برای نوشتن کتابی ویژه خود را آغاز کرد. از این رو این داستان اسطوره ای که تلاش نوجوانی دوازده ساله برای بیدار کردن پدرش از خواب جادویی ست. زیرا پدرش «رشید خلیفه» بر اثر یک حادثه جادویی گرفتار خواب ابدی نیروهای شر شده و حالا این پسر است که به یاری یک خرس که نام «سگ» نامیده می شود و یک سگ که «خرس» نامیده می شود، باید به جهان جادویی پا گذارده، داروی بیداری پدرش را بیابد.

سلمان رشدی تاکید می کند قصه «لوکا و آتش زندگی» که ادامه داستان: «قصه هارون و دریا»ست، همچون داستان: «آنسوی آینه» که جهانی تازه و به کلی دگرگون با داستان آلیس در سرزمین عجایب بود، لوکا و آتش زندگی نیز برخوردار از جهانی تازه و متفاوت از قصه هارون و دریاست.

سلمان رشدی گفته است زبان به کارگرفته شده در این داستان ساده و همگون با جهان نوجوانان دوازده سیزده ساله است؛ اما جهان اسطوره ای خلق شده که در ساختار داستانی جهانشمول اما برگرفته از قصه های مهابارات، کتاب اسطوره های هندی است برای بزرگسالان نیز خواندنی ست.

XS
SM
MD
LG