لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۱

سلام فياض خواستار تحريم محصولات اسراييلی شد


سلام فياض، فلسطينی های ساکن کرانه باختری رود اردن را ترغيب کرد تا در واکنش به بلوکه شدن درآمدهای تشکيلات خودگردان، اينبار همه محصولات ساخت اسراييل را تحريم کنند.

نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطين، روز دوشنبه از هم ميهنان خود در بخش اشغالی کرانه باختری رود اردن خواست از خريد و مصرف محصولات اسراييلی خودداری کنند.

سلام فياض گفت: به حق زندگی و درآمد مردممان حمله شده، و ما آرام نخواهيم ماند. من از مردم خواستم به طور داوطلبانه خريد محصولات اسراييلی را تا زمانی که نمونه ملی آنها جايگزين شود، تحريم کنند. اين واکنشی قانونی برای نقض حق زندگی ماست.

تنش ميان رهبران فلسطينی و اسراييل از زمان ارتقاء جايگاه فلسطين در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه گذشته افزايش يافته و اسراييل در اقدامی تلافی جويانه هفته گذشته اعلام کرد، چهار ماه درآمد ماليات و گمرک طرف فلسطينی را بلوکه کرده و اين پول را به تشکيلات خودگردان فلسطين، نخواهد داد.

نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطين می گويد: هر چه محصولات اسراييلی ميخريم، ماليات خريدهايمان انباشته ميشود و برای اسراييل تبديل به ابزاری ميشود که با استفاده غيرقانونی از پول خودمان، عليه ما استفاده کند. اسراييل اين پول را به عنوان مجازات تصرف کرده و ما اين را نمی پذيريم.

سلام فياض پيش از اين هم با درخواستش برای تحريم کالاهای ساخت شهرکهای يهودی نشين، اسراييل را خشمگين کرده بود. ولی درخواست روز يکشنبه او شامل تمامی کالاهای اسراييلی می شود.

نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطين گفت: دولت اسراييل ديگر نمی تواند از اين روش های تلافی جويانه که برای مردم ما مثل مجازات دسته جمعی است، استفاده کند. ادامه اين کار باعث افزايش فقر در فلسطين خواهد شد.

به رغم درخواست سلام فياض برای تحريم تمامی محصولات اسراييلی، اجرای آن ممکن است، دشوار باشد؛ چون اسراييل بزرگترين شريک تجاری فلسطينيها به شمار ميرود، و مواد غذايی و کالاهای توليدی ساخت اسراييل از جمله کالاهای اساسی در بازار فلسطينيها است. هر چند اتحاديه عرب، اخيرا متعهد شده تا ماهی صد ميليون دلار به تشکيلات خودگردان فلسطين کمک کند.

بنابر گزارش اداره مرکزی آمار فلسطين، سال گذشته حدود ۳ ميليارد دلار کالا از اسراييل وارد سرزمينهای فلسطينی شده، در حالی که صادرات فلسطينيها به اسراييل تنها ۶۱۸ ميليون دلار بوده است.
XS
SM
MD
LG