لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

یک مقام قضایی از احتمال اجرای حکم سنگسار سکینه آشتیانی خبر داد


مالک اژدر شریفی، رییس دادگستری آذربایجان شرقی
مالک اژدر شریفی، رییس دادگستری آذربایجان شرقی

منابع خبری در ایران از احتمال اجرای حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به اعدام در زندان تبریز خبر داده اند. مالک اژدر شريفی، رییس دادگستری استان آذربایجان شرقی گفته است اگر حکم سنگسار سکینه آشتیانی، به تایید نهایی برسد، این حکم لازم الاجرا خواهد بود. به گزارش خبرگزاری ایسنا، این مقام دادگستری آذربایجان شرقی گفته است که سکینه محمدی آشتیانی در حال حاضر در زندان تبریز است و پرونده وی در تهران مراحل قانونی را طی می کند.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی در سفر اخیر خود به نیویورک، در پاسخ به انتقادات نسبت به صدور حکم سنگسار برای سکینه محمدی آشتیانی، صدور چنین حکمی را تکذیب کرده بود.اما مهرماه سال جاری، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل جمهوری اسلامی، صدور حکم سنگسار برای خانم آشتیانی را تایید کرد و در عین حال گفت که برای او، حکم قصاص قتل نیز صادر شده و این حکم به گفته ی او، «مقدم بر حکم حد اوست.»

مقامات ایران اخیرا یکی از فرزندان خانم آشتیانی و وکیل او را بازداشت کردند و اظهاراتی را به نقل از آنان در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش کردند.

سکینه محمدی آشتیانی، ۴۳ ساله و مادر دو فرزند، از سوی مقامات جمهوری اسلامی متهم به قتل همسر و زنای محصنه شده است. اتهاماتی که وی آنها را تکذیب کرده است.

مدافعان حقوق بشر نسبت شرایط سکینه محمدی آشتیانی در زندان و تحت فشار قرار داشتن او توسط مقامات برای گرفتن اعترافات، ابراز نگرانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG