لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۶

پوستر سکينه محمدی آشتيانی بر روی ساختمان وزارت «فرصت های برابر» در ايتاليا نصب شد


به گفته يک وزارتخانه در ايتاليا هدف از نصب پوستر سکينه محمدی آشتيانی در شهر رُم جلب اذهان عمومی به حکم سنگسار اين زن ايرانی است. موج گسترده اعتراضات بين المللی به حکم خانم محمدی آشتيانی توجه زيادی را متوجه پديده سنگسار در ايران کرده است.

وزارت «فرصت های برابر» ايتاليا تصوير اين زن ايرانی محکوم به اعدام را روز چهارشنبه بيرون ساختمان اين وزارتخانه، نصب کرد. روی اين پوستر نوشته شده است «برای جانِ سکينه.»

سکينه محمدی آشتيانی، ۴۳ ساله، ابتدا در سال ۸۴، به اتهام داشتن روابط جنسی خارج از ازدواج پس از فوت همسرش، به ۹۹ ضربه شلاق محکوم شد که اين حکم اجرا شد. او پس از آن به اتهام داشتن روابط جنسی خارج از ازدواج، پيش از فوت همسرش، به سنگسار محکوم شد. اما اين حکم در پی اعتراضات گسترده بين المللی، به اعدام تغيير کرد.

حکم خانم محمدی آشتيانی با اعتراضات گسترده بين المللی مواجه شده است و باعث شد که مسأله اجرای مجازات سنگسار در ايران در مرکز توجه اذهان عمومی، قرار گيرد.

وزارت فرصت های برابر در ايتاليا اعلام کرده که با نصب اين پوستر، ميخواهد توجه مردم را به اين مسأله جلب کند.

در رم، جهانگردان، نسبت به اين مسأله ابراز نگرانی می کنند. راضی آلانسی، معتقد است که وقت عمل است و نه حرف و ادامه می دهد که «داستان غم انگيزی است. اميدوارم در تصميم خود تجديد نظر کنند. ميشود تا صبح راجع به اين مسأله حرف زد، اما حرف کافی نيست. بايد جلوی اين مسائل را بگيرند.»

آنا، متولد ايران و ساکن نيويورک می گويد اين حکم بدوی است. او ديگر جايی برای خود و بچه هايش در ايران نمی بيندو می گويد «داريم عقب گرد می کنيم. به نظر ميايد فرهنگ و سنت و همه چيز دارد به عقب بر می گردد. به جای اينکه با زمان جلو برويم، داريم به دوره بدويت بر می گرديم. بايد جلوی اين خشونت ها را بگيريم. مسخره است.»

کارلا برونی، همسر رييس جمهوری فرانسه، نيز از جمله شخصيت های معروف فرانسه است که نامه ای سرگشاده را خطاب به خانم آشتيانی، امضا کرده بود. در پی اين اقدام، روزنامه دولتی کيهان در تهران، ضمن انتشار مطالبی در مورد زندگی خانم برونی، او را فاسدالاخلاق خوانده، و حتی سزاوار مرگ دانسته بود.

XS
SM
MD
LG