لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

دیدگاه| آمریکا به شرکت‌های ارتباطی هشدار دهد که تسلیم سانسور ایران نشوند


راه‌پیمائی در تهران، 10 دی‌ماه
راه‌پیمائی در تهران، 10 دی‌ماه

یک کارشناس ارشد امور ایران در بنیاد صلح کارنگی می‌گوید دولت آمریکا کار چندانی برای حمایت از تظاهرکنندگان ضدحکومتی در ایران نمی‌تواند انجام دهد، ولی باید از همه توان خود برای جلوگیری از تلاش رژیم برای بستن رسانه‌های مخابراتی و ارتباطی، بهره برداری کند.

یک کارشناس ارشد امور ایران در بنیاد کارنگی می‌گوید دولت آمریکا باید از همه توان خود برای جلوگیری از تلاش رژیم برای بستن رسانه‌های ارتباطی، بهره برداری کند.

کریم سجادپور، کارشناس ارشد اندیشکده «بنیاد صلح کارنگی»، در مصاحبه با بخش خبری شبکه سراسری و غیرانتفاعی «پی بی اس» آمریکا، می‌گوید طبیعی است که دولتمردان آمریکا از تظاهرات ضدحکومتی، علیه رژیمی که شعار اصلی و رسمی آن «مرگ بر آمریکا» است، خشنود می‌شوند. ولی سجادپور هشدار می‌دهد که این حمایت باید با اظهارنظرهای سنجیده و حساب‌شده انجام گیرد.

با این حال، به نظر کریم سجادپور، آمریکا برای حمایت از تظاهرات ضدحکومتی در ایران، کار زیادی نمی‌تواند انجام بدهد، چون نفوذ چندانی روی حکومت ایران ندارد.

سجادپور می‌افزاید: کاری که آمریکا باید در انجام آن کوشا باشد این است که نگذارد جمهوری اسلامی در تلاش خود برای بستن راه‌های ارتباطی از جمله رسانه‌های اجتماعی، موفق شود.

او می‌گوید آمریکا باید به دولت‌ها و شرکت‌ها در سراسر جهان هشدار دهد که هر گونه کمک فنی به سانسور و بستن راه مخابرات توسط رژیم ایران، با مجازات آمریکا روبرو خواهد شد.

او می‌گوید ۴۸ میلیون ایرانی به تلفن همراه مجهز هستند و بنابراین، کنترل مخابرات و تبادل اطلاعات در حالیکه شهروندان تلفن هوشمند و دوربین ویدیو در جیب دارند، به مراتب سخت تر است.

محقق بنیاد «کارنگی» در مصاحبه با شبکه «پی بی اس» آمریکا، می‌گوید قیام‌های مدنی وقتی شروع می‌شوند که انتظارها به شدت بالا بروند، و به یکباره، سقوط کنند. او می‌گوید توافق اتمی موسوم به برجام، انتظارها را بالا برد، ولی برخلاف انتظار، کیفیت زندگی در اثر آن، بهبود نیافت.

به نظر کریم سجادپور، هر چند باید به شجاعت تظاهرکنندگان در ایران آفرین گفت، ولی نسبت به چشم‌انداز موفقیت آنها، باید هوشیار بود، چون نظام جمهوری اسلامی در خشونت و وحشی‌گری، تمرین دارد، و عزم آن، برای ماندن بر سرقدرت، راسخ است. در مقابل، معترضین، فاقد رهبری و سازمان هستند و اسلحه هم ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG