لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

ناو سهند در بندرعباس واژگون شد؛ کاربران: ارتش «واقعیت پشت پرده» را اعلام کند


 تصویری از ناو واژگون شده سهند در بندرعباس ـ رسانه‌های ایران
تصویری از ناو واژگون شده سهند در بندرعباس ـ رسانه‌های ایران

رسانه‌های حکومتی در ایران گزارش دادند ناو سهند که با هدف «تعمیر» به یکی از اسکله‌های صنایع دریایی بندرعباس منتقل شده بود، «دچار سانحه» شد. تصویر منتشر شده در رسانه‌ها نشان می‌دهد این ناو واژگون شده است.

بر اساس گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی در روز یک‌شنبه ۱۷ تیر، «ناو سهند در حال تعمیر در اسکله به خاطر نفوذ آب به مخازن، تعادلش را از دست داده» است.

بنا بر تصاویر منتشر شده از اسکله بندرعباس در رسانه‌های حکومتی، ناو سهند «در اسکله پایگاه یکم نیروی دریایی واقع در بندرعباس، دچار سانحه» شده است.

همچنین، روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس با اعلام این که چند تن در این حادثه مجروح شدند، گفت که زخمی‌شدگان برای درمان به بیمارستان اعزام شده‌اند.

روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس بدون اشاره به واژگون شدن ناو سهند، اعلام کرد که این ناو «تعادلش را از دست داده» و مدعی شد که «در حال بازگشت به حالت تعادل است.»

جزئیات دقیقی از علت سانحه و میزان خسارات و تلفات آن اعلام نشده است؛ در این حال، برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی به گزارش‌های رسمی درباره صدمه دیدن ناو سهند به دیده تردید می‌نگرند.

برخی ناظران با اشاره به آسیب‌های پیشین به ناوهای ایران از جمله «دماوند، کنارک، خارک، و طلاییه»، این خسارات را ناشی از «فرماندهی ولایتمداران» می‌دانند و می‌گویند «ظرف چند سال به اندازه یک جنگ ناو از دست داده‌ایم.»

نیروی دریایی جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته بدون این که در جنگی درگیر باشد، ناوچه دماوند را در سال ۱۳۹۶ در دریای خزر از دست داد و در خرداد ۱۴۰۰ نیز ناو خارک در بندر جاسک غرق شد.

ناو خارک در حال غرق شدن؛ تصویر منتشر شده در خبرگزاری حکومتی ایرنا
ناو خارک در حال غرق شدن؛ تصویر منتشر شده در خبرگزاری حکومتی ایرنا

گروهی از منتقدان می‌پرسند چرا ارتش «واقعیت پشت پرده ناو سهند» را اعلام نمی‌کند و می‌گویند «ناو دماوند را روس‌ها» در دریای خزر «زدند» و «ناو پشتیبانی کنارک را سپاه تروریستی پاسداران که باعث کشته شدن ۱۹ تن از بهترین مهندسان نیروی دریایی ارتش شد.»

برخی کاربران نیز این واقعه را به رأی‌گیری جمهوری اسلامی برای جانشینی رئیسی ارتباط داده‌اند. از جمله یک شهروند نوشته «بعد از هر انتخابات ما شاهد یک حادثه عجیب هستیم.»

به گفته این کاربر، از زمان روحانی، «حوادث دریایی نظیر کشتی سانجی، ناو تدارکاتی خارک، و ناوشکن دماوند را شاهد بودیم» و با معرفی پزشکیان به عنوان رئیس منتخب دولت، «شاهد حادثه ناوشکن سهند هستیم.»

در اردیبهشت ۱۳۹۹ با شلیک یک موشک جمهوری اسلامی در تمرین دریایی، شناور پشتیبانی «کنارک» مورد اصابت قرار گرفت که در نتیجه آن آن ۱۹ ملوان کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند. رسانه‌های حکومتی اعلام کردند که «شلیک اشتباهی ناو جنگی جماران» در محدوده آب‌های بندر جاسک موجب این حادثه شده است.

XS
SM
MD
LG